The rhythm of sensation on the surface of sense: communication in deleuze as non-sensed and ıntense
Algi yüzeyinde his uyumu: deleuze'de algilanmayan yoğun i̇letişim
- Tez No: 852274
- Danışmanlar: PROF. DR. ROLAND BREEUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Katholieke Universiteit Leuven (Catholic University of Leuven)
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu tez Gilles Deleuze'nin ressam Francis Bacon üzerine yazdığı kitabında yer verilen his ile ilgili ifadeler ışığında Deleuze'nin hislerin iletişimi felsefesini incelemektedir. Aynı zamanda, bu kitapta yer alan görüşlerle Deleuze'nin dil felsefesini bir araya getiren geniş çaplı bir bakış açısı da sunmaktadır. Bu tezde elde edilen başlıca sonuca göre, bedensel düzensizlik (“organsız bir beden”) hislerin aktarılması için temel gereksinimdir. Bu tezde, yıkıcı görsel uyum deneyimiyle bu sürecin nasıl meydana geldiği ayrıntılarıyla gösterilmektedir. Bu inceleme kapsamında Paul Klee, Jackson Pollock, Wassily Kandinsky, Stan Brakhage, Olivier Messiaen ve Pierre Boulez gibi sanatçıların çalışma ve teorilerine de yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines Gilles Deleuze's philosophy of affect communication, with a focus on his writing on sensation in his book on the painter Francis Bacon. It also outlines a broader project that ties these ideas to Deleuze's philosophy of language. The main finding of this thesis is that a disorganization of the body (the“body without organs”) is fundamental to communicating affections, and the thesis details how this process unfolds by means of the experience of disruptive visual rhythms. This analysis includes examinations of the works and theories of Paul Klee, Jackson Pollock, Wassily Kandinsky, Stan Brakhage, Olivier Messiaen, and Pierre Boulez.