Farklı enerji düzeylerindeki rasyonlara ilave edilen rumende korunmuş kolinin kuzularda besi performansı, karkas özellikleri, et kalitesi ve bazı kan parametreleri üzerine etkisi
Effects of rumen-protected choline supplementation to the diets containing different levels of energy on performance, carcass characteristics, meat quality, and blood parameters of lambs
  1. Tez No: 852357
  2. Yazar: SALİH ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HABİP MURUZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Rasyon enerjisi besin madde tüketimi, sindirimi, metabolik verimliliği, üretim performansını ve yem maliyetini etkileyen önemli bir faktördür. Kolin, hem protein hem de enerji metabolizması üzerinde kilit bir role sahiptir. Bu nedenle çalışmanın amacı, enerjisi azaltılmış kuzu rasyonlarında rumende korunmuş kolinin (RPC) büyüme performansı, kesim performansı, et kalitesi, serum enerji, lipid ve protein profilleri üzerindeki etkinliğini değerlendirmektir. Çalışmamızda, 28 Karayaka kuzusu 56 günlük bir deneyde rastgele dört diyet uygulamasına ayrılmıştır. Diyet uygulamaları, NRC 2007 tarafından önerilen (2750 kcal/kg) ve 250 kcal/kg azaltılmış olarak (2500 kcal/kg) iki diyet metabolize edilebilir enerji (ME) seviyesi ve iki RPC seviyesi (0 ve 4 g/baş/gün) ile 2 × 2 faktöriyel düzenleme olarak tasarlanmıştır. Çalışmamızda elde edilen bulgulara göre, tüm performans parametreleri, et kalitesi ve kan parametreleri (serum kan üre nitrojen hariç) için önemli bir RPC × ME etkileşimi yoktu. Diyetteki ME miktarının azaltılması (-250 kcal/kg) canlı ağırlık artışı (P < 0,001), yemden yararlanma oranı (P < 0,001) ve kesim performansında (P < 0,001) önemli bir düşüşe neden olmuştur. Bununla birlikte, azalan ME seviyesi serum glukozunu düşürürken, kuru madde alımını artırmıştır. Herhangi bir enerji seviyesinde RPC takviyesi, kuzuların büyüme performansını, kesim performansını ve et kalitesini iyileştirmemiştir. Diyet RPC seviyeleri, kuzularda enerji, lipid metabolizması ve hepatik fonksiyon belirteçlerinin serum seviyelerinde önemli değişikliklere neden olmamıştır. Bununla birlikte, protein metabolizması belirteçlerine ilişkin sonuçlar, serum kan üre nitrojen düzeyleri üzerinde olumlu bir etki olduğunu göstermektedir (p =0,001). Bu çalışmanın sonuçları, kuzu rasyonuna RPC ilavesinin, optimum veya düşük metabolize edilebilir enerji içeren rasyonlarla beslenen Karayaka kuzularının büyüme performansı, kesim özellikleri ve et kalitesi üzerinde yararlı bir etkiye sahip olmadığı; ancak serum kan üre nitrojeninde önemli bir düşüşe neden olabileceğini göstermiştir. Dolayısı ile kuzu rasyonlarına RPC ilavesinin 250 kcal/kg ME tasarrufu sağlamadığı sonucuna varılabilir.
Özet (Çeviri)
Dietary energy is an important factor affecting nutrient intake, digestion, metabolic efficiency, production performance, and feed cost. Choline has a key role in both protein and energy metabolism. Therefore the aim of the study was to evaluate the efficiency of rumen-protected choline (RPC) in energy-reduced lamb diets on growth performance, slaughter performance, meat quality, serum energy, lipid and protein profiles. In our study, 28 Karayaka lambs were randomly allocated to four dietary treatments in a 56-day experiment. Dietary treatments were designed as a 2 × 2 factorial arrangement with two levels of dietary metabolisable energy (ME) recommended by NRC 2007 (2750 kcal/kg) and 250 kcal/kg reduced (2500 kcal/kg) and two levels of RPC (0 and 4 g/head/d). According to the findings in our study, there was no significant RPC × ME interaction for all performance parameters, meat quality, and blood parameters (except for serum blood urea nitrogen). Reduction of dietary ME (-250 kcal/kg) caused a significant depression in body weight gain (P < 0.001), feed conversion ratio (P < 0.001), and slaughter performance (P < 0.001). However, a decreasing ME level decreased serum glucose, while dry matter intake was increased. RPC supplementation at any energy level did not improve the growth performance, slaughter performance, and meat quality of lambs. Dietary choline levels did not cause significant changes in serum levels of markers of energy, lipid metabolism, and hepatic function of lambs. However, results on markers of protein metabolism suggest a positive effect on serum BUN levels. The results of this study showed that the addition of RPC to lamb diets did not have a beneficial effect on growth performance, slaughter traits, and meat quality of Karayaka lambs fed diets containing optimum or low metabolizable energy, but may cause a significant decrease in serum blood urea nitrogen. Hence, it can be concluded that the addition of RPC to lamb diets can not save 250 kcal/kg ME.