Serebrovasküler olay geçirmiş bireylerde uyku kalitesi ve yorgunluk
Sleep quality and fatigue level in patient with serebrovascular event
  1. Tez No: 852752
  2. Yazar: BÜŞRA AYDIN ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Araştırma, serebrovasküler olay geçiren bireylerde uyku kalitesi ve yorgunluk düzeyini belirlemek amacıyla tanımlayıcı ve ilişki arayıcı türde planlandı. Araştırmanın evrenini, Mayıs 2022-Aralık 2022 tarihleri arasında bir üniversite hastanesinin nöroloji servisinde yatarak tedavi gören serebrovasküler olay geçirmiş tüm bireyler, örneklemini ise 124 hasta oluşturdu. Veriler toplanırken; 'Hasta Tanıtım Formu', 'Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi', 'Piper Yorgunluk Ölçeği' kullanıldı. Veriler SPSS 22.0 programı ile değerlendirildi. Araştırmaya katılan bireylerin %45,2'si kadın, yaş ortalamaları ise 64,71±12,24 idi. Bireylerin PUKİ toplam puan ortalamasının 11,99 ± 3,98, Piper Yorgunluk Ölçeği toplam puan ortalamasının ise 26,07 ± 5,07 olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
The research was planned in a descriptive and relationship-seeking type in order to determine the sleep quality and fatigue level in individuals who have had a cerebrovascular accident. December May 2022-Dec 2022, the universe of the research, all the individuals who had cerebrovascular accident who were inpatient in the Neurology Department of a University Hospital between the dates of cerebrovascular accident and 124 patients formed the sample. In the collection of data; 'Patient Introduction Form', 'Pittsburgh Sleep Quality Index', 'Piper Fatigue Scale' were used. The data obtained from the study were analyzed with SPSS 22.0 program. 45.2% of the individuals participating in the study were women, and the average age was 64.71±12.24. It was found that the average total score of the individuals was 11.99 ± 3.98 and the average total score of the Piper Fatigue Scale was 26.07 ± 5.07.