Cerrahi hastalarında ameliyat sonrası ağrı ve uyku kalitesi arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determination of the relationship between postoperative pain and sleep quality in surgical patients
  1. Tez No: 852827
  2. Yazar: SERAY GÖCEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARAZ ASKEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Tanımlayıcı tipte olan bu çalışma, cerrahi hastalarında ameliyat sonrası ağrı ve uyku kalitesi arasındaki ilişkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma örneklemini Başakşehir Çam ve Sakura Hastanesi cerrahi servislerinde yatışı yapılan toplam 79 hasta oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında görüşme yöntemi kullanılmıştır. Verilerin toplanmasında hasta tanıtıcı özellikleri formu, Richard- Campbell Uyku Ölçeği ve Mcgill Melzack Ağrı Soru Formu kullanılmıştır. Hastaların yaş ortalaması 61,58± 25,3 ve BKİ ortalaması 25,3±2,87, belirlenmiştir. Hastaların %53,2 kadın, %57'sinde kronik hastalığı olduğu, %48,1'inde alt batın cerrahisi vakası olduğu ve %94,9'unda ameliyat sonrası analjezik uygulandığı belirlenmiştir. Hastaların normal yaşamda uyku saati ortalaması 7,64±1,13, %21,5'inde uyku sorunu olduğu belirlenmiştir. Hastaların ameliyat sonrası ameliyatın 0. günü MMAŞ ile ameliyatın 1. günü MMAŞ, ameliyatın 1. günü MMAŞ ile ameliyatın 2. günü MMAŞ ve A. 0. Günü MMAŞ ile ameliyatın 2.
Özet (Çeviri)
This descriptive study was conducted to determine the relationship between postoperative pain and sleep quality in surgical patients. The study sample consisted of a total of 79 patients hospitalized in the surgical wards of Başakşehir Çam and Sakura Hospital. Interview method was used to collect the data. Patient descriptive characteristics form, Richard-Campbell Sleep Scale and Mcgill Melzack Pain Questionnaire were used for data collection. The mean age of the patients was 61.58± 25.3 years and the mean BMI was 25.3±2.87. It was determined that 53.2% of the patients were female, 57% had chronic diseases, 48.1% had a lower abdominal surgery case and 94.9% received postoperative analgesics. The mean number of hours of sleep in normal life was 7.64±1.13 and 21.5% had sleep problems.