Plasenta akreata etiyolojisinde adenomyozisin rolü
The role of adenomyosis in the etiology of placenta accreta
- Tez No: 852835
- Danışmanlar: DOÇ. HÜSEYİN DURUKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Plasenta akreata spektrumu (PAS), plasentanın uterusa anormal bir şekilde yapışması olarak bilinir. Obstetrik kanamalara neden olarak maternal morbidite ve mortaliteyi arttırır. Adenomyozis ise endometrial stroma ve glandların ektopik olarak myometrial doku içerisinde yer alması şeklinde tanımlanır. Çalışmamızın amacı adenomyozisin PAS oluşumu üzerindeki etkilerini incelemek, maternal ve fetal sonuçlarına etkisini gözlemlemektir. Literatür incelemelerimizde böyle bir çalışmanın daha önce yapılmadığı tespit edilmiştir. Çalışmamıza Ocak 2013 ile Mart 2023 tarihleri arasında Mersin Üniversitesi Hastanesi'nde PAS nedeniyle sezaryen histerektomi olan 50 hasta dahil edildi. Hasta verilerini hastane veri tabanı kullanılarak elde edilmiştir. Patolojik inceleme plasentanın uterusa invaze olan alanlardan biyopsi alınarak yapılmıştır. Mikroskopik incelemede 3 (% 6) hastada adenomyozis gözlenmiştir. Toplumda genel olarak adenomyozis görülme sıklığı yaklaşık olarak % 5 ila % 70 iken bizim çalışmamızda % 6 olarak tespit edilmiştir. Adenomyozis olan grup ile olmayan grup arasında maternal ve fetal sonuçlar açısından bir fark görülmemiştir. Sonuç olarak çalışmamıza göre adenomyozisin PAS oluşumunda ve gebelik sonuçları üzerinde bir etkisinin olmadığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The spectrum of placenta accreta (PAS) is known as the abnormal adherence of the placenta to the uterus. It increases maternal morbidity and mortality by causing obstetric bleeding. Adenomyosis, on the other hand, is defined as the presence of endometrial stroma and glands ectopically within the myometrial tissue. The aim of our study is to investigate the effects of adenomyosis on the formation of PAS and observe its impact on maternal and fetal outcomes. In our literature review, we found that such a study has not been conducted before. We included 50 patients who underwent cesarean hysterectomy due to PAS at Mersin University Hospital between January 2013 and March 2023. Patient data were obtained using hospital databases. Pathological examination was performed by taking biopsies from areas where the placenta invaded the uterus. Adenomyosis was observed in 3 (6 %) cases upon microscopic examination. While the general frequency of adenomyosis in the population is approximately 5 % to 70 %, we found it to be 6 % in our study. We did not observe any differences in maternal and fetal outcomes between the group with adenomyosis and the group without. In conclusion, based on our study, we observed that adenomyosis does not impact on the formation of PAS or pregnancy outcomes.