Managing national innovation system of Turkey: A methodological framework
Ulusal yenilik sistemi yönetimi: Türkiye için bir metodoloji önerisi
  1. Tez No: 85284
  2. Yazar: GÜRSEL ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. M. ATİLLA ÖNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sistem ve Kontrol Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
ÖZET Sistemik yaklaşımlar, bir ülkenin yenilikçi ve ekonomik performansına yeni bir bakış açısı vermektedir. Bugüne kadar teknolojiye yönelik yapılan analizler, girdi ve çıktıya yönelik bir yapıda olmuştur. Halbuki, teknoloji geliştirmede aktörler arası ilişkiler, araştırma ve geliştirmeye yapılan yatırımlar kadar önemlidir.“Bilgi çağı”diye tanımladığımız günümüzde,“bilgiye dayalı ekonomi”önem kazanmaktadır.“Bilgiye dayalı ekonomi”,“teknolojik değişiklik”ve“Ulusal Yenilik Sistemi”bir bütündür. Bu sistemin anlaşılması, politika yapıcılara ülkenin yenilikçi performansım geliştirme imkanım sağlar.“Ulusal Yenilik Sistemi”, toplumun geneli ile şirketler, üniversiteler, araştırma kurumlan ve diğer ilgili kurum ve kuruluşlar arasındaki teknoloji ve bilgi akışına dikkati çeker. Bu çalışma, sistem yaklaşımı anlayışıyla "Ulusal Yenilik SistemF'ni tartışmakta, bilgi akışım açıklamakta, aktörler arası ilişkiyi ortaya koyarak, proje yönetimi tekniği ile Türkiye'nin Ulusal Yenilik Sistemfmn yönetimi için bir metodoloji önermektedir. xı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Systemic approaches are giving new insight into economic and the innovative performance of a country. Technology related analysis has traditionally focused on inputs and outputs. But the interactions among the actors involved in technology development are as important as investments in research and development. Today, in the information age, knowledge-based economy is getting more important.“Knowledge-based economy”,“technological chances”and“National Innovation System”should be considered as a whole. An understanding of this system can help policy makers develop approaches for enhancing innovative performance of a country. The National Innovation System of a country directs attention to information and technology flow within enterprises, universities, research institutions and other related government and non-government organizations. This study discusses“National Innovation System”, explains knowledge flow, defines the relations between the actors and develops a methodology for managing the National Innovation System of Turkey.