Teknoferansın aile ve çocuk ilişkisi çerçevesinde incelenmesi: Nitel bir araştırma
Investigation of technoference in the framework of family and child relationship: A qualitative research
- Tez No: 853143
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA GÖKÇE TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmanın amacı teknoferans kavramının aile ve çocuk ilişkisi çerçevesinde incelenmesidir. Araştırmanın çalışma grubu, kartopu örnekleme yöntemiyle seçilmiş olup, İstanbul ilinde yaşayan evli ve çocuğu ilkokul kademesinde okumakta olan 20 kadın oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak demografik bilgi formu ve 12 adet yarı yapılandırılmış açık uçlu soru kullanılmıştır. Görüşmeler telefon araması üzerinden gerçekleşmiştir. Görüşmeler neticesinde elde edilen veriler içerik analizi metodu kullanılarak değerlendirilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre; katılımcılar bilişim teknolojileri cihazlarını stres atma, eğlenme, iş takibi ve kişisel gelişim amacıyla kullanmaktadır. Katılımcıların sıklıkla bu cihazlara yönelmesinden dolayı çiftler ve ebeveyn çocuk arasındaki iletişimin kesintiye uğradığı görülmüş ve bu durum aile üyelerinin birbirlerine yabancılaşmasına, ilişki doyumunun düşmesine ve çiftlerin çatışma yaşamalarına neden olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to examine the concept of“technoference”within the framework of family and child relationships. The study group consists of 20 married women living in Istanbul, selected using the snowball sampling method, and having children in primary school. In the research, a demographic information form and 12 semi-structured open-ended questions were used as data collection tools. The interviews took place via telephone calls. The data obtained from the interviews were evaluated using the content analysis method. According to the findings of the research, participants use information technology devices for stress relief, entertainment, work tracking, and personal development purposes. Due to the frequent use of these devices by the participants, it was observed that communication between couples and between parents and children was disrupted. This situation led to family members becoming estranged from each other, a decrease in relationship satisfaction, and conflicts among couples.