Matematik müzelerinin sınıf ortamına yansımaları
Reflections of mathematics museums on the classroom environment
  1. Tez No: 853187
  2. Yazar: ARİF EMRAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMALETTİN YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 249
Özet
Bu araştırma, matematik müzeleri temelli etkinliklerin kullanıldığı öğrenme ortamlarında öğrencilerde gözlenen duyuşsal davranışları, öğretmen-öğrenci rollerini, öğretmen-öğrenci ve öğrenci-öğrenci etkileşimini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden aksiyon araştırması yöntemi kullanılmıştır. Çalışmanın pilot uygulaması 2021-2022 eğitim-öğretim yılının ikinci döneminde Mart ve Nisan aylarında Giresun ilinin Görele ilçesindeki bir ortaokulda öğrenim gören 6. sınıf düzeyindeki 15 öğrenci ile yürütülmüştür. Asıl uygulama ise aynı eğitim-öğretim yılında okulun 7. sınıfında öğrenim gören 9'u kız, 8'i erkek olan 17 öğrenci ile Nisan ve Mayıs aylarında gerçekleştirilmiştir. Veri toplamak amacıyla gözlem metodu ile birlikte öğretmen-öğrenci günlükleri ve mülakatlar kullanılmıştır. Araştırmada 4'ü Türkiye'de, 2'si yurt dışında bulunan toplam 6 farklı matematik müzesi ile ilgili etkinlikler tasarlanmış ve bu etkinlikler sınıf ortamında uygulanmıştır. Elde edilen verilerden alt problemlere ait kategori ve kodlar oluşturulmuştur. Çalışma sonunda öğrencilerde en fazla gözlenen duyuşsal özelliklerin: ilgi duyma ve müze ziyaret etme isteği olduğu açığa çıkmıştır. Öğretmen-öğrenci etkileşiminde eğlenceli anlar yaşama ve iletişimde bulunma; öğrenci-öğrenci etkileşiminde ise iletişimde bulunma ve yardımlaşmalar yaşandığı görülmüştür. En fazla gözlenen öğretmen rollerinin eğlendirici ve müze görevlisi; öğrenci rollerinin ise etkinlik yapıcı ve tanıtım dinleyicisi biçiminde olduğu görülmüştür. Çalışmanın sonuçları matematik müzeleri ile ilgili yapılacak başka çalışmalarda araştırmacılara yardımcı olabilir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine the affective behaviors, teacher-student roles, teacher-student and student-student interaction observed in students in learning environments where mathematics museum-based activities are used. Action research method, one of the qualitative research methods, was used in the research. The pilot application of the study was conducted with 15 6th grade students studying in a secondary school in Görele district of Giresun province in March and April in the second semester of the 2021-2022 school year. The main application was carried out in April and May with 17 students, 9 girls and 8 boys, studying in the 7th grade of the school in the same school year. Teacher-student diaries and interviews were used along with the observation method to collect data. In the research, activities related to a total of 6 different mathematics museums, 4 of which are in Turkey and 2 of which are abroad, were designed and these activities were implemented in the classroom environment. Categories and codes for sub-problems were created from the data obtained. At the end of the study, it was revealed that the most observed affective characteristics in students were: interest and desire to visit museums. Having fun moments and communicating in teacher-student interaction; it has been observed that there is communication and cooperation in student-student interaction. The most observed teacher roles are entertainer and museum attendant; it was observed that student roles were activity maker and promotional listener. The results of the study may help researchers in other studies on mathematics museums.