Çınaraltı dergisi ve Türk milliyetçiliği
Çınaraltı magazine and Turkish nationalism
  1. Tez No: 853212
  2. Yazar: PINAR TUNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MESUT ERŞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışma, 1941-1944 seneleri arasında yüz elli sayı ve 1948 yılında on bir sayıdan meydana gelerek yayımlanan Çınaraltı Dergisi ve Türk Milliyetçiliğini konu edinmektedir. Çalışma beş ana bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın ilk bölümünde, Çınaraltı dergisinin yayınlandığı dönemi kapsayan İkinci Dünya Savaşı'na ve bu savaş dönemindeki basın-yayın faaliyetlerine yer verilmiştir. Ayrıca savaş döneminde İsmet İnönü'nün uyguladığı dış politikaya ve yaşanan ekonomik sıkıntılar için aldığı önlemlere değinilmiştir. İkinci bölümde, İkinci Dünya Savaşı (1939-1945) döneminde yayımlanan, Türkçü ve milliyetçi çizgide olan bazı dergilerden bahsedilmiştir. Bu dergilerin çıkış amaçlarına ve yayınlandıkları yıllardaki önemlerine değinilmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde, Türk, Türkçülük, milliyetçilik ve Türk milliyetçiliği kavramları ayrı ayrı değerlendirilip, bu kavramların anlamlarına ve tarihçelerine yer verilmiştir. Milliyetçilik kavramının çeşitleri ve kuramları da kendi içinde ayrıca değerlendirilmiştir. Dördüncü bölümde, asıl konumuz olan Çınaraltı dergisi ve derginin yazar kadrosuna yer verilmiştir. Bu bölümde Türkçü, fikir ve sanat dergisi olan Çınaraltı dergisinin tanıtımı yapılmış ve derginin o dönem için öneminden ve derginin yayımlanma amacından bahsedilmiştir. Daha sonra Çınaraltı dergisini çıkartan ve dergide birçok makale ve yazısı bulunan Orhan Seyfi Orhon ve Yusuf Ziya Ortaç'ın hayatlarına, fikri ve edebi şahsiyetlerine yer verilmiştir. Çalışmanın son bölümü olan beşinci bölümde ise Çınaraltı dergisinde yazı ve makaleleri bulunana yazarların Türkçülük, milliyetçilik ve Türk milliyetçiliği ile ilgili görüşlerine, değerlendirmelerine ve bu kavramlara olan bakış açılarına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is about Çınaraltı Journal and Turkish Nationalism, which was published in one hundred and fifty issues between 1941-1944 and eleven issues in 1948. The study consists of five main parts. In the first part of the study, the Second World War, which covers the period when the Çınaraltı journal was published, and the media activities during this war period are included. In addition, the foreign policy of İsmet İnönü during the war and the measures he took for the economic problems were mentioned. In the second part, some journals published in the period of the Second World War (1939-1945) and in the Turkist and Nationalist lines are mentioned. The purpose of the publication of these journals and their place in the years they were published are mentioned. In the third part of the study, the concepts of Turk, Turkism, nationalism and Turkish nationalism are evaluated separately, and the meanings and histories of these concepts are given. The types and theories of the concept of nationalism are also evaluated within themselves. In the fourth part of the study, Çınaraltı journal, which is our main subject, and the writer staff of the journal are included. In this section, Çınaraltı journal, which is a Turkist, intellectual and art journal, is introduced and the importance of the journal for that period and the purpose of publishing the journal are mentioned. Then, the lives, intellectual and literary personalities of Orhan Seyfi Orhon and Yusuf Ziya Ortaç, who published the Çınaraltı journal and had many articles and writings in the journal, are included. In the fifth chapter, which is the last part of the study, the opinions and evaluations of the authors who have articles and articles in Çınaraltı journal about Turkism, nationalism and Turkish nationalism and their perspectives on these concepts are given.