DNA molekülünün simetri operasyonlarının Clifford Cebiri ile incelenmesi
Investigation of DNA molecule symmetry operations with Clifford Algebra
  1. Tez No: 853278
  2. Yazar: HATİCE GÜNEY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABİDİN KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yüksek Enerji ve Plazma Fiziği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
William Kingdon Clifford da Hamilton ve Grasmann'ın çalışmalarını birleştirerek Geometrik Cebir'i tanımladı. Clifford, cebirini 1878'de“Applications of Grassmann's Extensive Algebra”adlı eserinde yayımladı. Bu çalışmanın yayımlanması ile fizikteki bazı büyüklüklerin Clifford Cebiri ile gösterilebileceği ve bu gösterimin de cebirsel işlemlerde kolaylıklar sağlayacağı fark edildi. Özellikle Elektromanyetik Teori ve Kuantum Mekaniği'ndeki uygulamaları bilim insanlarını heyecanlandırdı. 1980'li yılların ardından özellikle David Hestenes'in çalışmaları bu cebirin gelişi açısından yol gösterici oldu. Bilgisayar yazılımlarındaki sağladığı kolaylıklar da göz ardı edilemez. Bu çalışmada ise DNA molekülünün farklı dizilim şekillerinde oluşturduğu dodekahedron yapısı, bu molekülün yansıma ve simetri operasyonlarının da Clifford Cebiri ile gösterileceğini ortaya koydu. Tezin amacı da bu önermeyi ispatlamaktır.
Özet (Çeviri)
William Kingdon Clifford also combined the work of Hamilton and Grasmann and defined Geometric Algebra. Clifford published his algebra in 1878 in his“Applications of Grassmann's Extensive Algebra”. With the publication of this study, it was realized that some quantities in physics could be represented with Clifford Algebra and that this representation would facilitate algebraic operations. Especially its applications in Electromagnetic Theory and Quantum Mechanics excited scientists. After the 1980s, especially the works of David Hestenes were guiding for the development of this algebra. The conveniences provided by computer software cannot be ignored. In this study, it was revealed that the dodecahedron structure formed by the DNA molecule in different alignment shapes and the reflection and symmetry operations of this molecule will be represented by Clifford Algebra. The aim of the thesis is to prove this proposition.