Framing negotiations: How international mass media frame international-multilateral negotiations
Çerçeveleme müzakereleri: Uluslararası kitle iletişim araçları uluslararası çok taraflı müzakereleri nasıl çerçeveliyor
  1. Tez No: 853324
  2. Yazar: BIJAN TAFAZZOLI
  3. Danışmanlar: Assoc. Prof. Dr. REŞAT BAYER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 365
Özet
Bu tezde, uluslararası haber medyasının uluslararası çok taraflı müzakerelere ilişkin haberleri araştırılmıştır. Araştırmada esas olarak haber öykülerindeki haber çerçevesi analiz edilmiştir. Bu tez, medyanın çerçeveleri nasıl kullandığını, konuların ve zamanın haberlerin çerçevelenmesini etkileyip etkilemediğini anlamayı amaçlamaktadır. Semetko ve Valkenburg'un çalışmasına dayanan bu çalışmada CNN, Euronews, CGTN ve Press TV web sitelerinden 738 haber öyküsünü analiz etmek için MAXQDA kullanılmıştır. Çalışma, birden fazla oyuncu arasındaki uzun vadeli müzakereler yoluyla varılan iki anlaşmayı seçmiştir. Anlaşmalardan biri İran'ın Kapsamlı Ortak Eylem Planı (JCPOA) olarak da adlandırılan nükleer anlaşmasıdır. Diğeri ise Paris İklim Anlaşması'dır. Yukarıda belirtilen konulara ilişkin her haber öyküsünü analiz etmek için sorumluluğun atfedilmesi, çatışma, ekonomik sonuçlar, insani çıkar ve ahlak dahil olmak üzere yirmi üç soru beş çerçeveye dağıtılmıştır. Esas sonuç, medyanın devlet aktörlerine odaklandığını ve incelenen iki konuda hiçbirinin devlet dışı aktörlere önemli bir ağırlık vermediğini göstermektedir. Çatışma çerçevesi genel haberde en baskın çerçeve olarak görülmektedir. Sorumluluk çerçevesi yalnızca küçük bir farkla takip edilmiştir. Her iki durumda da çerçeveleme sürecinde insan unsurlarına yeterince önem verilmemiştir. Konuların sıradan insanlar üzerindeki ekonomik etkisi yeterince aktarılmamıştır ve hikayelerin insani yönleri neredeyse göz ardı edilmiştir. Ekonomi çerçevesi üçüncü sıradadır. Ahlak ve insani çıkarlar sırasıyla en az kullanılan çerçevelerdir. Ancak belirli karelerin hakimiyeti konuya ve döneme göre değişiklik göstermektedir. Medya kuruluşları arasında farklılıklar bulunsa da, çerçeve kullanımına genel yaklaşımları gözle görülür derecede benzerliik göstermektedir. Çalışma, ideoloji ve sahiplenmedeki farklılıkların, medyanın müzakereleri ve olayları nasıl çerçevelediğini önemli ölçüde etkilemediğini öne sürmektedir. Sonuç olarak medya, farklı aktörlere ve çıkarlara rağmen müzakereleri ve diplomatik etkileşimleri ekonomi, insan deneyimleri ve ahlaktan ziyade çatışma ve sorumluluk çerçevesinde değerlendirmiştir. İran örneğindeki nükleer silahların yayılması gibi klasik bir uluslararası güvenlik vakası, uluslararası ilişkiler arenasına yeni giren bir kişi tarafından çevre sorunu gibi önemli ölçüde farklı bir muameleye maruz kalmamıştır. Konulara dayalı çerçevelemedeki farklılıklara rağmen, incelenen medya genellikle çatışmayı ve devlet aktörlerinin sorumluluğunu baskın çerçeveler olarak ima ederek her iki konuyu da benzer şekilde ele almıştır.
Özet (Çeviri)
This dissertation investigated the international news media's coverage of international multilateral negotiations. The research mainly analyzed news framing in news stories. The aim was understanding how the media utilized frames and if the topics and time impacted the news stories' framing. Based on Semetko and Valkenburg's work, the current study used MAXQDA to analyze 738 news stories from the CNN, Euronews, CGTN, and Press TV websites. The study chose two agreements reached through long-term negotiations between multiple players: Iran's nuclear deal, also called the Joint Comprehensive Plan of Action (JCPOA), and the Paris Climate Agreement. Twenty-three questions were distributed in five frames, including attribution of responsibility, conflict, economic consequences, human interest, and morality, to analyze every news story on the abovementioned issues. The main result suggests that the media focused on state players, and none gave significant weight to non-state actors in the two studied issues. The conflict frame was the most dominant in overall coverage. The responsibility frame followed only by a small margin. In either case, the framing process paid insufficient attention to human elements. The economic effect of the issues on ordinary people was underreported, and the humane aspects of the stories were almost ignored. The economy frame came third. Morality and human interests were the least used frames, respectively. However, the dominance of particular frames changed according to the topic and time period. Although differences were found between media outlets, their general approach to frame use was noticeably similar. The study suggests that differences in ideology and ownership did not significantly affect how the media framed the negotiations and events. As a result, despite the different players and interests, the media saw the negotiations and diplomatic interactions mainly through frames of conflict and responsibility rather than the economy, human experiences, and morality. A classic case of international security, such as nuclear proliferation in Iran's case, did not get a significantly different treatment from a newcomer to the international relations arena like the environmental issue. Despite differences in framing based on topics, studied media generally treated both topics similarly by implying conflict and responsibility of the state players as the dominant frames.