Akran dönütü destekli Altı Dakika (ADDAD) yönteminin akıcı yazma becerisine etkisi
The effect of Six Minutes method supported by peer feedback (ADDAD) on writing fluent skills
  1. Tez No: 853374
  2. Yazar: SERRA BUSE SAVAŞCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET BAŞTUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmada akran dönütü destekli Altı Dakika (ADDAD) Yönteminin akıcı yazma becerisine etkisini incelemek amaçlanmıştır. Nitel araştırma desenlerinden eylem araştırmasının kullanıldığı çalışma, 2022-2023 güz yarıyılında gerçekleştirilmiştir. Çalışma grubunun oluşturulmasında amaçlı örnekleme yöntemlerinden kolay ulaşılabilir durum örneklemesi kullanılmıştır. Araştırma Kocaeli ili Darıca ilçesinde bulunan bir devlet ilkokulunda toplam 25 üçüncü sınıf öğrencisi ile yürütülmüştür. Çalışmada öğrencilerin seviyelerine uygun olarak seçilen metinler dikte ve kopyalama yöntemi ile her gün altı dakikalık zaman diliminde öğrenciler tarafından yazılmıştır. Öğrenciler her gün yazma işleminin ardından birbirlerini değerlendirmiş birbirlerine dönütte bulunmuş ve yanlış yazımlar araştırmacı rehberliğinde düzeltilmiştir. Verilerin toplanmasında kopyalama ve dikte metinleri, Yazma Başarısı Değerlendirme Formu, akran değerlendirme formu, araştırmacı günlüğü ile gözlem ve görüşme yöntemlerinden faydalanılmıştır. Elde edilen veriler Wilcoxon ve Friedman testleri kullanılarak ve İçerik Analizi Yöntemi ile analiz edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre akran dönütü destekli Altı Dakika (ADDAD) Yöntemi öğrencilerin akıcı yazma becerisini geliştirmelerine, doğru yazma davranışı sergilemelerine ve aynı zamanda akran değerlendirme ile öz denetim becerisinin gelişmesine destek olmuştur. Bu sonuçlar öğrenci, veli ve sınıf öğretmeni ile yapılan görüşmeler ve araştırmacı günlüğü içerik analizi ile örtüşmektedir. Elde edilen sonuçlar ilgili alan yazında ele alınarak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the effect of the peer feedback supported Six Minutes (ADDAD) Method on fluent writing skills. The study, which used action research from qualitative research designs, was conducted in the 2022-2023 fall semester. Easily accessible case sampling method, one of the purposeful sampling methods, was used in creating the study group. The research was conducted with a total of 25 third grade students at a public primary school in Darıca district of Kocaeli province. In the study, the texts selected according to the students' levels were written by the students in a six-minute period every day, using the dictation and copying method. Students evaluated each other after the writing process every day, gave feedback to each other and any misspellings were corrected under the guidance of the researcher. Copy and dictation texts, Writing Achievement Evaluation Form, peer evaluation form, researcher diary, observation and interview methods were used to collect data. The data obtained were analyzed using Wilcoxon and Friedman test and the Content Analysis Method. According to the research results, the peer feedback-supported six-minute solution supported students to develop fluent writing skills, exhibit correct writing behavior, and at the same time to develop peer evaluation and self-control skills. These results are consistent with the content analysis of interviews with students, parents and classroom teachers and the researcher's diary. The results obtained have been discussed in the related literatüre.