The effect of mobile technology on vocabulary development of english language learners: A case study of a2 adult learners
Mobil teknolojinin ingilizce öğrenenlerin kelime dağarcığı gelişimine etkisi: A2 seviyesi yetişkin öğrenen durum çalışması
  1. Tez No: 853488
  2. Yazar: TUĞBA DÖRTERLER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEKİYE MÜGE TAVİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmanın amacı, mobil teknolojinin A2 seviyesi İngiliz dili öğrenenlerinin kelime dağarcığını geliştirmelerine olan etkisini ölçmek ve kelime dağarcıklarını genişletmek için kelime çalışma kâğıtları kullanan ve mobil destekli kelime öğretim uygulaması (MAVA) kullanan iki grubun tutumlarını ve fikirlerini ortaya koymaktır. Bu amaçla, deneysel bir çalışma tasarlanmıştır. Mobil destekli kelime öğretim uygulaması kullanan deney grubu ve kelime çalışma kâğıtları kullanan kontrol grubu oluşturulmuştur. Grupların başarılarını ölçmek üzere biri ön test diğeri son test olarak kullanılmak üzere birbirine paralel iki ayrı kelime testi hazırlanmıştır. Bunun yansıra, öğrencilerin tutumları ve fikirleri hakkında bilgi toplamak üzere iki farklı yarı yapılandırılmış görüşme formu oluşturulmuştur. Öğrenciler dört dil becerisi (okuma, yazma, dinleme, konuşma) ve üç alt dil becerisini (kelime bilgisi, dil bilgisi, telaffuz) kapsayan 12 haftalık bir genel İngilizce kursuna katılmaktadırlar. Yani dersler bütünleşik dil yaklaşımı ile işlenmektedir. İki grup arasındaki tek fark kelime dağarcıklarını geliştirmeleri için verilen ödevlerdir. Deney grubu mobil destekli kelime öğretim uygulamasını kullanmaktadır, diğer yandan kontrol grubu kelime çalışma kâğıtlarıyla ödevlendirilmektedir. Çalışmadan elde edilen sonuçlar göstermektedir ki, başarı açısından gruplar arasında anlamlı bir fark bulunmamaktadır. İki gruptaki öğrenciler de son testten oldukça yüksek sonuçlar almışlardır. Bu sebeple, hem kelime çalışma kâğıtlarının hem de mobil destekli kelime öğretimi uygulamasının öğrencilerin kelime edinim başarılarına olumlu etkisi olduğu söylenebilir. Ön test ve son testte yer alan alt bölümler ayrı ayrı analiz edildiğinde deney grubu öğrencilerinin kelimeyi tanıma ve kelime telaffuzu alt bölümlerinden, kontrol grubu öğrencilerine kıyasla daha yüksek sonuçlar aldığı görülmektedir. Mobil destekli kelime uygulamasının öğrencilerin kelimeyi tanıma ve telaffuz etme yeteneklerini geliştirmekte kelime çalışma kâğıtlarına kıyasla daha olumlu bir etkiye sahip olduğu söylenebilir. Öğrencilerle yapılan görüşmelerden elde edilen nitel veriye göre, her iki gruptaki öğrencilerin de çalışma buyunca kullandıkları farklı kelime bilgisi arttırma aktiviteleri hakkında olumlu tutumlarının olduğu görülmektedir. Diğer yandan, kelime uygulamasının öğrencilere istedikleri zaman ve istedikleri yerde uygulamayı kullanmalarını sağlayan üstün bir özelliğinin olduğu öne sürülebilir. Kelime çalışma kâğıtlarına kıyasla mobil destekli kelime uygulamasının öğrencilerin kelime edinimleri ve bu kelimelerle ilgili alıştırma yapabilmeleri için daha elverişli olduğu iddia edilebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to investigate the effects of mobile technology on vocabulary achievement of A2 level English language learners and to find out the attitudes of the learners who extend their vocabulary knowledge using two different ways which are mobile assisted vocabulary application (MAVA) and vocabulary extension worksheets. For this aim, an experimental study is designed. An experimental group who uses the MAVA and a control group who studies vocabulary through worksheets are made up. Two different vocabulary tests are prepared in order to be used as a pre-test and post-test. Moreover, two different semi-structured interviews are prepared so as to find out the attitudes and opinions of the learners in both experimental and control group related to the two ways of vocabulary extension activities. The learners have attended for twelve-week general English course based on activities related to four skills (reading, writing, listening, speaking) and three sub-skills (vocabulary, grammar, pronunciation). That is, the lessons are designed in an integrated approach. The only difference between the two groups is the assignment given in order to develop their vocabulary. The experimental group has been assigned to study vocabulary via the MAVA; on the other hand, the control group has taken the vocabulary extension worksheets as homework. The results reveal that there is no significant difference between two groups in terms of achievement. Students from the both groups have relatively higher results from the post-test. Thus, it might be said that both vocabulary worksheets and the MAVA have positive effects on the students' achievement. When the subsections of the pre-test and post-test are analysed one by one, it is revealed that the students in the experimental group have relatively higher results from reading and pronunciation subsections of the post-test. It could be stated that the MAVA has more positive effects on the students' skills of recognizing words and pronouncing them correctly contrary to vocabulary worksheets. According to the qualitative data from interviews, students from both groups have a positive attitude related to their vocabulary extension activities which are used during the study. On the other hand, it might be stated that the MAVA has a superior feature which enables students to use it whenever and wherever they would like to. It is claimed that the MAVA is more convenient and ubiquitous for students to acquire new words and to practice them contrary to the vocabulary extension worksheets.