Wi-fi kontrollü akıllı ev sistemi
Smart home system with wi-fi control
- Tez No: 853489
- Danışmanlar: PROF. DR. BURHANETTİN KORAY TUNÇALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Günlük hayatta insan yaşamını daha rahata ve kolay indirgemek amacıyla birçok proje yapılmış ve yapılmaya devam edilmektedir. Bu proje tasarlanırken insan yaşamındaki zorlukları minimum seviyeye indirmenin yanı sıra daha güvenilebilir ve yaşanılabilir bir hayat sunulması amaçlanmaktadır. Akıllı evler, kontrol edilebilen evlerde kullanılan aletleri istenen veya ayarlanan şekilde kontrol edebilen konutlardır. Günlük hayatta önemli bir yer sahibi olan akıllı telefonlar, bu sistemin kontrolünde öncü bir paya sahiptir. Gerçekleştirilen projede sistemin kontrolü Android tabanlı akıllı telefondan sağlanmıştır; böylece ev sisteminin kontrolü daha kolaylaşmıştır. Akıllı telefonun donanımlarla haberleşmesini sağlamak içi Wi-Fi teknolojisinden yararlanılarak, kablosuz ağ yöntemleri hakkında bilgilendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In daily life many projects have been designed for human life in order to make it easy and continues to be designed. The aim of this project is to minimize the difficulties in human life and to provide a more reliable and liveable life. Smart homes can be controlled by the user as desired. Smartphones, which have an important place in daily life, have a leading role in the control of this system. In the project designed, the control of the system was provided from the Android-based smartphone. Thus the control of the home system is made easier. In order to enable the smart phone to communicate with the equipment, Wi-Fi technology was used to inform the users about the wireless network methods.