Beyin göçü ve sosyolojik sonuçları: Gürcistan örneği
Brain drain and its sociological consequences: The case of Georgia
- Tez No: 853531
- Danışmanlar: PROF. DR. FUAT GÜLLÜPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu araştırma, Gürcistan'dan ayrılan yüksek vasıflı bireylerin göç nedenlerini, tercih ettikleri ülkeleri belirlerken etkili faktörleri ve göç deneyimlerini incelemeyi amaçlamaktadır. İlgili çalışma, Gürcistan'da nitelikli eğitim almış ve uzmanlık sahibi bireylerin genellikle yurt dışında çalışma eğiliminde olduklarını vurgulamaktadır. Bu bireyler, daha iyi fırsatlar elde etme, kişisel gelişimlerini sürdürme ve hak ettikkleri geliri elde etme amacıyla göç etmektedirler. Mevcut araştırma, Gürcü asıllı, en az lisans mezunu olma ve yurt dışında zihinsel emeğe dayalı işlerde çalışma amacına sahip olma kriterlerini göz önünde bulundurmuş ve nitel araştırma tekniğini kullanarak derinlemesine görüşmeler gerçekleştirmiştir. Beyin göçü, özellikle küçük, az nüfuslu ve gelişmekte olan ülkeler için kalkınmayı yavaşlatma riski taşımaktadır. Sözü geçen ülkelerden biri de Gürcistan'dır. Bu doğrultuda elde edilen veriler, Gürcistan'daki yaşam koşulları, çalışma ortamı, ücret düzeyi, siyasi istikrarsızlık gibi faktörlerin, ülkedeki nitelikli iş gücünün refah ülkelerine yönelmesine katkıda bulunduğunu ve Gürcistan'ın kalkınmasını olumsuz etkilediğini göstermektedir. Ayrıca, toplumsal ahlakın ve geleneksel değerlerin beyin göçü olgusuna ciddi düzeyde etki ettiği de saptanmıştır. Beyin göçü, hem göç alan hem de göç veren ülkeler üzerinde doğrudan etkisi olan bir olgudur ve göç alan ülkelerin sunduğu fırsatlarla şekillenmektedir. Ancak, göç veren ülkelerin bu eğilimi kontrol altına almak için politikalar geliştirmesi gerekmektedir. Bu bağlamda, göç alan ülkelerin ekonomik durumu ve nitelikli iş gücünün gelişimi ile birlikte, göç veren ülkelerin zayıflaması söz konusudur. Gürcistan'ın önemli sorunlarından biri, beyin göçü veren bir ülke olmasıdır. Bu nedenle, Gürcistan'da beyin göçünü tetikleyen etkenleri araştırmak ve çözüm önerileri geliştirmek büyük önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This research seeks to explore the motivations behind the emigration of highly qualified individuals from Georgia, the influential factors guiding their choice of destination countries, and the experiences they undergo during migration. Existing literature underscores that individuals in Georgia, equipped with advanced education and specialized skills, exhibit a tendency to seek employment opportunities abroad. This migration is driven by the pursuit of improved prospects, ongoing personal development, and the attainment of commensurate financial rewards. The current study has taken into account specific criteria, including Georgian origin, having at least a bachelor's degree, and the aspiration to engage in intellectually demanding roles abroad, conducting in-depth interviews through qualitative research methodologies. Brain drain poses a risk of slowing down development, particularly for small, sparsely populated, and developing countries, and Georgia is one of the countries facing this challenge. Data obtained in this context indicate that factors such as living conditions, working environment, salary levels, and political instability contribute to the migration of qualified labor from Georgia to affluent countries, negatively impacting Georgia's development. Additionally, it is observed that societal ethics and traditional values significantly influence the phenomenon of brain drain. Brain drain is a phenomenon that directly affects both destination and source countries and is shaped by the opportunities offered by destination countries. However, source countries need to develop policies to control this trend. In this context, the economic situation of destination countries and the development of skilled labor are intertwined with the weakening of source countries. One of Georgia's significant problems is being a country experiencing brain drain. Therefore, it is crucial to investigate the factors triggering brain drain in Georgia and develop solutions.