Doğu Asya ülkelerinde ekoturizm trendlerinin incelenmesi
Examining ecotourism trends in East Asian countries
  1. Tez No: 853620
  2. Yazar: AYŞE DEMİREL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDURRAHMAN DİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekoturizm Rehberliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekoturizm Rehberliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Daha Ekoturizm doğal çevreyi ve biyolojik çeşitliliği korumayı bölge kültürünü ve yerel toplulukları desteklemeyi, çevresel etkileri en aza indirmeyi hedefleyen bir turizm türüdür. Ekoturizm, sürdürülebilir turizm prensiplerine dayanır ve doğal kaynakları, ekosistemleri korumaya odaklıdır. Son yıllarda, özellikle 2020 yılında kovid-19 pandemisinin etkisiyle ekoturizm hızlı bir ivme yakalamıştır. Turizm denilince akla yıllardır süregelen deniz-kum-güneş (3S) tatili gelmektedir. Turistlerin büyük kitleler halinde katıldıkları bu faaliyet günümüzde yerini az kişi ile ve doğal ortamlara zarar vermemeye dikkat edilerek yapılan ekoturizm faaliyetlerine bırakmıştır. Ekoturizm yerel halkın sosyo-ekonomik seviyesini geliştirmek için de faydalıdır. Betimsel nitelik taşıyan bu araştırmada, tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmada akademik çalışmalardan, uluslararası kuruluşların Doğu Asya ülkeleri ile alakalı hazırlamış oldukları raporlardan, çevrimiçi belgelerden, sayısal verilerden, ülkelere ait resmi çevrimiçi turizm ile alakalı internet sitelerinden faydalanılmıştır. Çalışma alanını oluşturan Doğu Asya'da bulunan 7 ülke oluşturmaktadır. Bu ülkelerde ekoturizm anlayışı hız kazanarak ülkelerin milli gelirlerine fayda sağlamaktadır. Bu bölgede doğa yürüyüşünden, dağ tırmanışına, hüzün turizminden eğlence turizmine kadar pek çok türde ekoturizm faaliyeti yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Ecotourism is a type of tourism that aims to protect the natural environment and biodiversity, support regional culture and local communities, and minimize environmental impacts. Ecotourism is based on sustainable tourism principles and focuses on protecting natural resources and ecosystems. In recent years, especially in 2020, ecotourism has gained rapid momentum due to the impact of the covid-19 pandemic. When it comes to tourism, the sea-sand-sun (3S) holiday that has been going on for years comes to mind. This activity, in which tourists participate in large numbers, has now been replaced by ecotourism activities carried out with a small number of people and with care not to harm the natural environment. Ecotourism is also beneficial for improving the socio-economic level of local people. In this descriptive research, scanning model was used. In the research, academic studies, reports prepared by international organizations regarding East Asian countries, online documents, numerical data, and official online tourism-related websites of the countries were used. The study area consists of 7 countries in East Asia. In these countries, the concept of ecotourism is gaining momentum and benefiting the national income of the countries. Many types of ecotourism activities are carried out in this region, from hiking to mountain climbing, from sadness tourism to entertainment tourism.