Özel okul velilerinin, çocuklarının matematik eğitimine katkısının çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
Examination of the contribution of private school parents to their children's mathematics education in terms of various variables
- Tez No: 853628
- Danışmanlar: PROF. DR. SABAHATTİN ÇİFTÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Matematik eğitimi okullarda küçük yaşlardan itibaren verilmeye başlanır ve genellikle en önemli derslerden birisi olarak görülür. Bazı kişiler tarafından çok sevilse de matematik, zor derslerden biri olarak bilinir ve kurslarla, özel derslerle desteklenmeye çalışılır. Birçok kişi matematiği öğrenmek için başkalarından katkı alma ihtiyacı hisseder. Yapılan bu çalışmada özel okul velilerinin, çocuklarının matematik eğitimine katkılarını çeşitli değişkenler açısından ortaya koymayı amaçlamıştır. Bu kapsamda nicel araştırma desenlerinden tarama modelinin kullanıldığı bu çalışmada Yılmaz (2006) tarafından geliştirilmiş olan Velilerin Matematik Eğitimine Katkısı Ölçeği ve bir demografik bilgi formu kullanılmıştır. Çocukları özel okula devam eden 149 veliden veri toplanmıştır. Elde edilen veriler SPSS programıyla analiz edilmiştir. Analizler sonucunda, velilerin cinsiyet durumlarının matematik eğitimine olan katkıları incelenmiş ve çalışmaya katılan velilerin cinsiyetlerinin farklı olmasının matematik eğitimine katkısında bir etken olmadığı görülmüştür. Araştırmada ulaşılan elde edilen bir başka bulguda, velilerin çalışıp çalışmama durumlarının matematik eğitimine etkisine olan katkı düzeyindeki bulgularda anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Araştırmanın bir başka sonucu ise, çocukların sınıf düzeyinin farklılaşması velilerin çocuklarının matematik dersine olan katkılarında bir farklılık göstermemiştir. Bir başka sonuçta ise, velilerin matematik dersine olan ilgisinin çocukların matematik eğitimine katkıları üzerinde bir etkisi olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Mathematics education begins to be given in schools from an early age and is generally seen as one of the most important lessons. Although it is loved by some people, mathematics is known as one of the difficult subjects and efforts are made to support it with courses and private lessons. Many people feel the need to get input from others to learn mathematics.This study aimed to reveal the contributions of private school parents to their children's mathematics education in terms of various variables. In this context, in this study where the survey model, one of the quantitative research designs, was used, the Parents' Contribution to Mathematics Education Scale developed by Yılmaz (2006) and a demographic information form were used. Data was collected from 149 parents whose children attend private schools. The data obtained was analyzed with the SPSS program. As a result of the analysis, the contributions of the parents' gender status to mathematics education were examined and it was seen that the gender difference of the parents participating in the study was not a factor in their contribution to mathematics education. In another finding, a significant difference was found in the findings at the level of contribution to the effect of parents' working or non-working status on mathematics education. Another result of the research was that the difference in the grade level of the children did not show any difference in the parents' contributions to their children's mathematics lesson. Another result was that parents' interest in mathematics did not have an effect on their children's contribution to mathematics education.