Tepecik-Çiftlik Höyük 4. tabaka çanak çömleği
The pottery of level 4 at Tepecik-Çiftlik
- Tez No: 986260
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA BALCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Öncesi Arkeolojisi Bilim Dalı
Özet
Tepecik-Çiftlik Höyük, Orta Anadolu'nun Volkanik Kapadokya Bölgesi'nde Çanak Çömlek Öncesi Neolitik dönemden İlk Kalkolitik dönemin sonlarına dek kesintisiz iskânın görüldüğü bir yerleşim yeridir. Höyük'te, 2000 yılından bu yana sürdürülen çalışmalar neticesinde yaklaşık MÖ 7100-5800 yılları arasındaki süreci kapsayan arkeolojik tabakalar tespit edilmiştir. Tepecik-Çiftlik, bölgede az sayıdaki Çanak Çömlekli Neolitik Dönem tabakası bulunan yerleşmelerden biri olması nedeniyle önemlidir. Söz konusu dönemin anlaşılmasında önemli bir buluntu grubunu oluşturan çanak çömleklerin ayrıntılı incelenmesi hem yerleşme ölçeğinde hem de Orta Anadolu Neolitiği bağlamına dair bilgilerimizi çoğaltması açısından kıymetlidir. Bu çalışma, Tepecik-Çiftlik Höyüğün MÖ 6600-6400 yılları arasına tarihlenen 4. tabakasındaki çanak çömlek grubu üzerine yürütülen çalışmalara dair ayrıntılı veri havuzunu oluşturmaktadır. Söz konusu çalışma makroskobik incelemeler neticesinde tipolojik, teknolojik sınıflandırmaları içermekte ve Orta Anadolu'da bulunan çağdaşı yerleşmelerle karşılaştırmalı veri analizini ele almaktadır. Tepecik-Çiftlik Höyük, Volkanik Kapadokya Bölgesi'nde yaklaşık MÖ 7100-5800 yılları arasında kesintisiz iskân görmüş tek yerleşim yeri olması sebebiyle yerleşmede bulunan çanak çömlek buluntu grupları üzerine yürütülen çalışmalar bölgedeki çanak çömlek gelişimine dair bilgilerimizi güncellememizi sağlaması açısından önemlidir. Dolayısıyla bu çalışmada 4. tabaka (MÖ 6600-6400) çanak çömlek grubuna dair sunulan veriler Orta Anadolu'daki diğer çağdaşı yerleşmelerde bulunan çanak çömlek gruplarıyla yapılan karşılaştırmalarla değerlendirildiğinde bölgedeki çanak çömlek gelişimine dair verilerin anlaşılmasına katkı sunmaktadır. Ayrıca yerleşmedeki değişim, dönüşüm ve sürekliliğin çanak çömlek grupları üzerinden bir değerlendirmesinin yapılabilmesini mümkün kılmaktadır. Sonuç olarak, bu çalışma kapsamında incelenen Tepecik-Çiftlik Höyüğü 4. tabaka çanak çömleğinin üretim teknolojisi, tipolojik çeşitliliği, bezeme özellikleri ve çanak çömleğin kullanımı üzerine tespit edilen bulgular yeni veriler sunarak, hem Volkanik Kapadokya'daki gelişimin hem de Orta Anadolu'daki kültürel ilişkilerin anlaşılmasına önemli katkılar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Tepecik-Çiftlik Mound is a settlement located in the Volcanic Cappadocia Region of Central Anatolia, continuously inhabited from the Pre-Pottery Neolithic to the end of the Early Chalcolithic period. Archaeological layers at the Mound, dating from approximately 7100 to 5800 BC, have been identified through research conducted since 2000. Tepecik-Çiftlik is significant for being one of the few settlements in the region that contains layers from the Pottery Neolithic period. The thorough analysis of pottery, a significant category of artefacts for comprehending this period, enhances our understanding at both the settlement level and within the framework of the Central Anatolian Neolithic. This thesis provides a comprehensive data set regarding the research on the pottery group from the fourth layer of Tepecik-Çiftlik Mound, dated to 6600-6400 BC. This study includes typological and technological classifications based on macroscopic evaluation and addresses comparative data analysis with contemporary settlements in Central Anatolia. Tepecik-Çiftlik Mound is the only settlement in the Volcanic Cappadocia Region that was continuously inhabited between approximately 7100 and 5800 BC. Therefore, research on the pottery discovered in this settlement is crucial to updating our understanding of the evolution of pottery in the region. As a result, when compared to pottery groups discovered in other contemporary settlements in Central Anatolia, the data provided in this study about the pottery group of the fourth layer (6600-6400 BC) advances our knowledge of pottery development in the region. Furthermore, it enables to evaluate the settlement's continuity, change, and transformation through pottery groups. In conclusion, this study's findings on the production technology, typological diversity, decorative elements, and use of pottery from Tepecik-Çiftlik Mound's fourth layer provide new data and significantly advance our understanding both the development of Volcanic Cappadocia and the cultural relations in Central Anatolia.