İş kazalarının, üretim verimliliği üzerine etkisi: Metal üretim fabrikası örneği
The effect of work accidents on production efficiency: Metal production factory example
  1. Tez No: 853859
  2. Yazar: ERDENER ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ BAŞARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu araştırma, iş kazalarının üretim verimliliğine etkisini belirlemek amacı ile gerçekleştirilmiştir. Bu kapsamda Karabük ilinde metal üretimi yapan bir fabrikada iş kazası istatistikleri, verimlilik“OEE”verileri ve çalışanların iş kazalarının verimliliğe etkileri konusunda yapılan anket ile algılarını ölçmek üzerinde odaklanılmıştır. Çalışmanın amacı iş kazalarının verimlilik üzerindeki etkisini belirleyerek, firmalarda iş güvenliği uygulamaların artmasını ve iş kazalarının azalarak verimliliklerinin artmasında yol gösterici olmaktır. Araştırmada kullanılan veriler iş kazası istatistikleri, verimlilik verileri ve 103 personele uygulanan anket verilerinden oluşmaktadır. Araştırmada iş kazası istatistikleri ve verimlilik verileri incelenmiş, karşılaştırmalar ve kıyaslamalar yapılmıştır. Anket verileri ise geçerlilik ve güvenilirlik analizlerinin sonrasında, regresyon analiziyle araştırma hipotezleri test edilmiştir. Araştırma iş kazası ve verimlilik bulgularına göre iş kazalarının artması ile verimliliğin azaldığı gözlemlenmiştir. Anket sonuçları incelendiğinde, çalışanların algısının da iş kazalarının verimliliği olumsuz yönde etkilediği şeklinde ortaya çıkmıştır. Sonuç olarak araştırma iş kazalarının azaltılması ile verimliliğin artacağı yönündedir. Bu sonuç kapsamında, işletmelerin yapacağı olumlu iş güvenliği uygulamaları sonucunda yaşanacak iş kazaların önüne geçilerek verimliliklerini de artışmış olacakları düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to determine the effect of work accidents on production efficiency. In this context, the focus was on measuring occupational accident statistics, productivity“OEE”data and employees' perceptions through a survey conducted on the effects of occupational accidents on productivity in a metal producing factory in Karabük province. The aim of the study is to determine the impact of work accidents on productivity, to guide companies in increasing their occupational safety practices and increasing their productivity by reducing work accidents. The data used in the research consists of work accident statistics, productivity data and survey data applied to 103 personnel. In the research, occupational accident statistics and productivity data were examined and comparisons and comparisons were made. After the validity and reliability analysis of the survey data, the research hypotheses were tested with regression analysis. According to the research findings on work accidents and productivity, it has been observed that productivity decreases as work accidents increase. When the survey results were examined, it was revealed that the employees' perception was that work accidents negatively affect productivity. As a result, the research shows that productivity will increase by reducing work accidents. Within the scope of this result, it is thought that businesses will increase their productivity by preventing work accidents as a result of positive occupational safety practices.