Smed metodolojisi: Talaşlı imalat firmasnda genel ekipman verimliliğinin iyileştirilmesi
Smed methodology: Improvement of overall equipment efficiency in a mechanic company
  1. Tez No: 853900
  2. Yazar: MEHMET KARA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMEL YONTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Makine Mühendisliği, Education and Training, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tarsus Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Zaman içerisinde imalat sanayilerinin sayısının artması ve dünya çapındaki şirketlerin hayatta kalma mücadelesi şiddetli bir rekabetin önünü açmıştır. Bu yarışta ayakta kalabilmenin yolu büyük yatırımlar ya da tecrübeden değil, mevcut personel, malzeme, ekipman ve zamanın en verimli şekilde kullanılmasından geçmektedir. Yalın üretim sistemleri, müşteri taleplerini tam olarak karşılayacak şekilde, en az kaynakla, en kısa sürede, en az israfla, en düşük maliyetle, hatasız üretimin arayışı ile firmalara yardımcı olacak niteliktedir. Küreselleşmenin artmasıyla birlikte müşteriler artık aynı tip ürünlerden memnun kalmamakta ve ihtiyaçlarına uygun ürünleri giderek daha fazla talep etmekte ve bu ihtiyaç daha da belirgin hale gelmektedir. Teknolojideki ilerlemeler, müşterilerin istedikleri ürünleri dünyanın herhangi bir ülkesinde satın almalarına olanak sağlamakta ve bu gelişmelere yönelik rekabet de artmaktadır. Yalın Üretim yaklaşımı, üreticilerin ihtiyaçlarını karşılayan ve bu değişikliğe öncü olacak bir tekniktir. Bu çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde yalın üretim çalışmalarının literatüre kazandırılması üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde temel yalın üretim teknikleri anlatılmakta ve bu tekniklerin hangi amaçlarla kullanıldığı ve faydaları hakkında bilgi verilmektedir. Üçüncü bölümde yalın üretim yöntemlerinden biri olan SMED yönteminin ayrıntılı bir açıklaması verilmektedir. Son bölüm ise araştırmanın uygulama aşamasıdır. SMED teknolojisi talaşlı imalat yapan bir şirketteki uygulanarak araştırma sonuçları sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Over time, the increase in the number of manufacturing industries and the struggle for survival of companies around the world have paved the way for fierce competition. The way to survive in this race is not through large investments or experience, but through the most efficient use of existing personnel, materials, equipment and time. Lean production systems are capable of helping companies seek error-free production with the least amount of resources, in the shortest time, with the least waste, at the lowest cost, in a way that fully meets customer demands. With the increase in globalization, customers are no longer satisfied with the same type of products and increasingly demand products that suit their needs, and this need is becoming more evident. Advances in technology allow customers to buy the products they want in any country in the world, and competition for these developments is also increasing. The Lean Manufacturing approach is a technique that meets the needs of manufacturers and will pioneer this change. This study consists of four parts. In the first part, it is focused on introducing lean production studies into the literature. In the second part, basic lean production techniques are explained and information is given about the purposes for which these techniques are used and their benefits. In the third section, a detailed explanation of the SMED method, one of the lean production methods, is given. The last part is the application phase of the research. Research results are presented by applying SMED technology in a company that engages in machining.