Üniversite öğrencilerinde akdeniz diyetine uyum ile dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigation of the relationship between adherence to the mediterranean diet and attention deficit hyperactivity disorder in university students
  1. Tez No: 853956
  2. Yazar: ZEYNEP AKSOY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇAĞLAR DOĞUER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB), bilişsel ve sosyal işlevleri etkileyen nörogelişimsel bir bozukluktur. Çocukluk döneminde en yaygın görülen psikiyatrik bozukluklardan biri olmakla birlikte belirtiler ergenlik ve yetişkinlik döneminde de devam edebilir. DEHB etiyolojisinde genetik, nörobiyolojik ve çevresel faktörler etkilidir. Çevresel risk faktörlerinden biri olan beslenme, ilaçların potansiyel yan etkileri nedeniyle DEHB tedavisinde de önem kazanmıştır. En sağlıklı beslenme modellerinden biri olarak kabul edilen Akdeniz diyeti (AD), DEHB'de verilen beslenme önerilerine uygun bir diyet modelidir. Bu çalışmada Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi'nde öğrenim gören 18-24 yaş aralığındaki üniversite öğrencilerinde (n=440) AD'ye uyum ile DEHB arasındaki ilişki araştırılmıştır. Katılımcılara yüz yüze görüşme yöntemiyle sosyodemografik özellikler formu, Akdeniz Diyeti Kalite İndeksi (KIDMED) ve Erişkin Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu Kendi Bildirim Ölçeği (ASRS) olmak üzere üç bölümden oluşan bir anket uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Attention deficit hyperactivity disorder (ADHD) is a neurodevelopmental disorder that affects cognitive and social functions. Although it is one of the most common psychiatric disorders of childhood, symptoms may persist into adolescence and adulthood. Genetic, neurobiological, and environmental factors are influential in the etiology of ADHD. Nutrition, which is one of the environmental risk factors, has also gained importance in the treatment of ADHD due to the potential side effects of drugs. The Mediterranean diet (MD), which is considered to be one of the healthiest dietary models, is a dietary model in accordance with the nutritional recommendations indicated in ADHD. In this study, the relationship between adherence to the MD and ADHD was investigated in university students (n=440) aged 18-24 years studying at Tekirdağ Namık Kemal University. A questionnaire consisting of three parts: sociodemographic characteristics form, Mediterranean Diet Quality Index (KIDMED) and Adult Attention Deficit Hyperactivity Disorder Self-Report Scale (ASRS) was administered to the participants by face-to-face interview method.