Disaster risk reduction management towards resilient communities in north-west Syria
Kuzey batı Suriye'de dirençli toplumlara yönelik afet riskinin azaltılma yönetimi
  1. Tez No: 854292
  2. Yazar: SOLIMAN ALASAAD
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH DİLSİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Afet ve Savaş Sonrası İmar ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışma, Suriye'nin Atmeh kampında genişleyen, karmaşık ve uzun süren insani krizlerin, doğal ve insan kaynaklı afetlere karşı artan hassasiyetin damgasını vurduğu Kuzey-Batı Suriye'de etkili olan Afet Riski Azaltma Yönetimine yönelik kritik ihtiyaçları ele almaktadır. Çalışma, 2012 yılından bu yana Suriye genelinde savaştan etkilenen çeşitli bölgelerden Atmeh kampına gelen çok sayıda ülke içi yerinden edilmiş gruplar arasında afete dirençlilik ve adaptasyonu araştırmayı amaçlamaktadır. Ayrıca, araştırmada nitel ve nicel araştırma yöntemleri kullanılmış, 2022 yılında bir alan çalışması topluluklar üzerine uygulanmıştır. Örneklem, doğal afetlerle deneyimlerini paylaşan 350 çeşitli katılımcıyı içermiştir. Bu örneklemin nicel kısmı, 38 katılımcıdan oluşmaktadır. Çalışma örneği, Kampta Yöneticiler, Mukhtarlar, Okul Yönetimleri, Topluluk Liderleri ve afet yönetimi komitelerinin üyelerini içeren topluluk üyelerinden seçilmiştir. Nitel ve nicel araştırma, toplulukta proaktif afet hazırlığı eksikliğini, krizler sırasında dış yardıma ağırlık verilmesini ve mevcut komitelerin etkisiz olduğunu ortaya koymuştur. Afetlerle ilgili yasal düzenlemelerinin olmaması da zorlukları artırmıştır. Çalışma, becerili bireyler ile deneyimli liderlerden faydalanılmasını ve benzer topluluklardan deneyimlerinin öğrenilmesini de içeren topluluk odaklı afet risk azaltma çabalarının artırılmasını önermektedir. Savunuculuk, farkındalık oturumları ve dezavantajlı gruplar için kapsayıcı eğitim, afete dirençli topluluklar inşa etmek için önerilen stratejilerdir. Yoksulluk ve ilgili konuların ele alınması, topluluk öz-yeterliliğini geliştirmek açısından kritiktir. Çalışma, Atmeh kampı ve geniş bölgede geliştirilmiş hazırlık ve iyileşme stratejilerine olan ihtiyacı vurgular.
Özet (Çeviri)
This study, conducted in Atmeh camp, Syria, addresses the critical need for effective Disaster Risk Reduction Management in the context of North-west Syria, marked by complex and protracted humanitarian crises and heightened vulnerability to natural and man-made disasters. The research aimed to investigate disaster resilience and adaptation among various groups within Atmeh camp community that was established as a result of multiple displacement waves from different war-affected regions across Syria since 2012. In addition, qualitative and quantitative research methods were used in this 2022 field study of a community. The sample included 350 diverse participants who shared experiences with natural catastrophes. This sample's quantitative portion of the research consisted of 38 participants. The study sample was drawn from community members, including Key Informant Interviews: Camp Managers, Mukthars, School Administrations, Community Leaders and members of disaster management committees. The qualitative and quantitative research revealed a lack of proactive disaster preparedness in the community, relying heavily on external assistance during crises. Existing committees and teams, though funded, proved ineffective in fostering community empowerment and resilience. The absence of disaster regulations compounded the challenges. The study suggests enhancing community-led disaster risk reduction efforts, utilizing skilled individuals, experienced leaders, and learning from similar communities. Advocacy, awareness sessions, and inclusive training for vulnerable groups are recommended to build disaster-resilient communities. Addressing poverty and related issues is crucial for fostering community self-efficacy. The study emphasizes the need for improved preparation and recovery strategies in Atmeh camp and the broader district.