Temperature-controlled organ cooling jacket system for open and robotic-assisted surgeries
Açık ve robot-destekli ameliyatlar için sıcaklık kontrollü organ soğutma ceketi sistemi
- Tez No: 854299
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL LAZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Soğuk iskemi, açık ve robot destekli böbrek nakilleri ile kısmi nefrektomi ameliyatlarında hayati bir rol oynar; sadece böbrek yaralanma riskini en aza indirgemeyle kalmaz, aynı zamanda operasyon süresini uzatır. Geleneksel olarak soğutma süreci, operasyon sırasında donör böbreğine buzlu su uygulamasına dayanır; ancak bu yöntem, buz karışımının miktarının operasyonu yapan doktorun inisiyatifinde olması nedeniyle değişkenlik gösteren bir yöntemdir. Bu sorunu ele almak için, sıcaklık kontrollü bir organ soğutma ceketi tanıtan yeni bir yaklaşım önerilmektedir. Bu yenilikçi tasarım, yardımcı sıvı dolaşımı ve soğutma ünitelerini içerir, kontrol edilebilir ve tutarlı bir soğutma ortamı sağlar. Biyouyumlu malzemelerden oluşturulan soğutma ceketi, negatif kalıp kullanılarak 3D baskılı kalıplarla üretilir ve mevcut uygulamalardaki sıcaklık kontrolsüz prosedürlerden önemli bir sapma temsil eder. Cihazın gelişimi, tasarım kavramından üretim tekniklerine kadar geniş bir şekilde bu çalışmada detaylandırılmıştır. Organ soğutma ceketi üretiminde kullanılan malzemeler ve yöntemler tartışılarak tasarım kısıtlamalarına uygunluğu vurgulanmıştır. Cihazın etkinliği ex-vivo testleriyle incelenmiş, elde edilen umut verici sonuçlara ışık tutulmuştur. Bu kapsamlı keşif, önerilen çözümün evrimini içerir ve açık ve robot destekli böbrek ameliyatlarında sıcaklık kontrollü soğuk iskeminin geliştirilmesi ve uygulanması konusunda değerli içgörüler sunar.
Özet (Çeviri)
Cold ischemia plays a crucial role in open and robotic-assisted kidney transplants and partial nephrectomy surgeries, not only minimizing the risk of renal injuries but also extending the duration of the operation. Traditionally, the cooling process relies on the application of ice slush to the donor kidney during operation, a method prone to variability as the amount of ice slush is determined arbitrarily by the operating doctor. To address this issue, a novel approach is proposed, introducing a temperature-controlled organ cooling jacket. This innovative design incorporates auxiliary liquid circulation and refrigeration units, providing a controlled and consistent cooling environment. The cooling jacket, crafted from biocompatible materials through negative molding with 3Dprinted molds, represents a significant departure from the temperature-uncontrolled procedures prevalent in current practices. The development of the device is detailed in this study, covering the entire process from design conception to manufacturing techniques. The materials and methods employed in the production of the organ cooling jacket are discussed, highlighting the adherence to design constraints. The efficiency of the device is examined through ex vivo testing, shedding light on the promising results achieved. This comprehensive exploration encompasses the evolution of the proposed solution, offering valuable insights into its potential application in enhancing and implementing temperature-controlled cold ischemia in open and robotic-assisted kidney surgeries.