Türk vergi hukuku açısından mükellef haklarının değerlendirilmesi: Edirne Merkez ilçe örneği
Evaluation of taxpayer rights in terms of Turkish tax law: Edirne Central district example
- Tez No: 854561
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYKUT TAVŞANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
VUK' da kanun koyucu mükellefi; vergi kanunlarına göre kendisine vergi borcu terettüp eden gerçek ya da tüzel kişiler olarak tanımlanmıştır. Vergi mükellefiyeti vergiyi doğuran olay ile birlikte gerçekleşir ve vergiyi doğuran olay her vergi bakımından yasalarla belirlenmiştir. Vergileme iki taraflı bir işlemdir. Bunlardan biri vergi tahsilatını cebren dahi yapmaya yetkili devlet, diğer taraf ise vergilendirmenin muhatabı olan mükelleftir. Bu işlem itibariyle her iki tarafın da sahip olduğu haklar ve yerine getirmesi gereken yükümlülükler bulunmaktadır. Günümüzde, mükellef haklarının açıklanması ve bunların korunmasına yönelik çalışmalara önem verilmesi, bir ülkede devletin vergileme işlemine ve mükelleflerine yaklaşımının bir göstergesi kabul edilir hale gelmiştir. Aynı zamanda mükelleflerin haklarının bilincinde olması vergileme sürecinin sağlıklı işleyebilmesi açısından da önem arz etmektedir. Özetle, mükellefin sahip olduğu hakların farkında olarak vergileme sürecinde bulunması hem birey hem de toplum için son derece önemlidir. Bu çalışma ile Edirne Merkez ilçe özelinde bulunan mükelleflerin farkındalık düzeyleri tespit edilerek değerlendirmelerde bulunulacaktır.
Özet (Çeviri)
The taxpayer of the law in VUK; According to tax laws, it is defined as real or legal persons who inherit tax debt. Tax liability occurs together with the taxable event and the taxable event is determined by law in terms of each tax. Taxation is a two-sided process. One of them is the state authorized to collect tax even by force, and the other party is the taxpayer who is the addressee of taxation. As of this transaction, both parties have rights and obligations to fulfill. Today, the explanation of taxpayer rights and the importance of efforts to protect them have become an indicator of the approach of the state to taxation and taxpayers in a country. At the same time, it is important for taxpayers to be aware of their rights in terms of a healthy functioning of the taxation process. In summary, it is extremely important for both the individual and the society to be aware of the taxpayer's rights in the taxation process. With this study, the awareness levels of taxpayers in Edirne Central district will be determined and evaluations will be made.