İnmeli hastalarda kinezyofobi, fonksiyonel mobilite, postural denge ve düşme korkusu arasındaki ilişki
The relationship between kinesiophobia, functional mobility, postural balance and fear of falling in patients with stroke
  1. Tez No: 854584
  2. Yazar: SELİN KORKMAZ ERMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OSMAN ÇOBAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Nöroloji, Physiotherapy and Rehabilitation, Neurology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nörobilim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
İnme sonrası meydana gelen çeşitli tıbbi, muskulosketal ve psikososyal komplikasyonlar sonucu mobilite kaybı, denge ve postural bozukluklar meydana gelmektedir. Bunun sonucunda yaşam kalitesi düşmekte, düşme riski artmakta ve hareket korkusu (kinezyofobi) meydana gelmektedir. Hareket korkusu (kinezyofobi), kişinin ağrılı yaralanmalara veya yeniden yaralanmaya karşı hassasiyetinden kaynaklanan, fiziksel aktivite korkusunu tanımlayan bir kavramdır. Kinezyofobi ve düşme korkusu olumsuz fiziksel ve psikolojik deneyimler sonucu meydana gelmektedir. Bunun sonucunda, fiziksel aktivite düzeyinde azalma meydana gelmektedir ve rehabilitasyon süreci olumsuz yönde etkilenmektedir. Bu durum engelliliğin artmasına ve yaşam kalitesinin düşmesine neden olmaktadır. Araştırmamız inme geçirmiş 50 olguda kinezyofobi, fonksiyonel mobilite, postural denge ve düşme korkusu arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla planlanmıştır. Katılımcılara Tampa Kinezyofobi Ölçeği (TKÖ), Gövde Bozukluğu Ölçeği (GBÖ), Zamanlı Kalk Yürü Testi (ZKYT), SF-12 Yaşam Kalitesi Ölçeği, Tinetti Düşme Etkinliği Ölçeği uygulandı. Çalışma sonucunda, TKÖ ile SF-12, Tinetti Düşme Etkinliği Ölçeği, ZKYT ve GBÖ arasında anlamlı ilişki bulundu. Sonuç olarak, kinezyofobi ve düşme korkusunun hastaların yaşam kalitesini ve günlük yaşamdaki aktvitelerini olumsuz yönde etkilediği gösterilmiştir. Anahtar Kelimeler İnme, Kinezyofobi, Düşme Korkusu, Yaşam Kalitesi, Postural Kontrol
Özet (Çeviri)
Loss of mobility, balance and postural disorders occur as a result of various medical, musculosketal and psychosocial complications after stroke. As a result, quality of life decreases, the risk of falls increases and fear of movement (kinesiophobia) occurs. The fear of movement (kinesiophobia) is a concept that describes the fear of physical activity resulting from a person's sensitivity to painful injuries or re-injury. Kinesiophobia and fear of falling are the result of negative physical and psychological experiences. As a result, the level of physical activity decreases and the rehabilitation process is negatively affected. This leads to increased disability and decreased quality of life. Our study was planned to examine the relationship between kinesiophobia, functional mobility, postural balance and fear of falling in 50 patients with stroke. Tampa Kinesiophobia Scale (TKS), Trunk Disorder Scale (TDS), Timed Up and Go Test (TUGT), SF-12 Quality of Life Scale, Tinetti Fall Efficacy Scale were administered to the participants. NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2007 (Kaysville, Utah, USA) program was used for statistical analysis. As a result of the study, a significant correlation was found between TKÖ and SF-12, Tinetti Fall Efficacy Scale, ZKYT and GBÖ. In conclusion, it was shown that kinesiophobia and fear of falling negatively affect patients' quality of life and activities in daily life. Keywords Stroke, Kinesiophobia, Fear of Falling, Quality of Life, Postural Control