Refugee resettlement: An impossibility result
Mülteci yerleştirme mekanizmalarının bir yetersizliği üzerine
  1. Tez No: 854642
  2. Yazar: MUHAMMED EMİN BİRKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonomi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 31
Özet
Pek çok ülke halihazırda ağırladığı mültecilerin ikamet ettikleri şehirlerde değişikliklerin nasıl yapılacağını düzenleyen bir metot belirlememiştir. Mülteci ağırlayan önemli sayıda ülkede mülteci yoğunluğu bazı şehirlerde yoğunlaşmış durumda. Biz bu makalede mültecilerin ikamet ettikleri şehirlerin değiştirilmesi için takip edilebilecek iki tane Pareto optimal ve Strategyproof mekanizma öneriyoruz. Bu mekanizmaların her ikisi de mültecilerin yoğunlaştığı şehirlerdeki mülteci sayısının artmasına izin vermiyor. Bu makalede ayrıca, önerdiğimiz mekanizmaların şehirlerdeki yoğunluğun azaltılması açısından performanslarını değerlendiriyoruz. Hangi mekanizmanın diğerinden daha iyi sonuç vereceği üzerinde çalışılan probleme göre değişiyor. Bu özellik mültecilerin tercihleri hakkında yaptığımız kısıtlayıcı bir varsayım altında dahi değişmiyor. Son olarak hem Strategyproof hem Pareto optimal olan, ve önerdiğimiz iki mekanizmadan da hiçbir problem için daha kötü bir sonuç vermeyen bir mekanizmanın var olmadığını gösteriyoruz.
Özet (Çeviri)
Many countries hosting refugees has no particular method of settling them. In most of these countries there are cities with a large concentration of refugees. We propose two Pareto efficient and strategyproof mechanisms to resettle refugees among cities. These mechanisms always yield results where the number of refugees does not increase in over concentrated cities. Further, we compare the success of these mechanisms on reducing the concentration of refugees on particular cities. None of these mechanisms always performs better than the other one, their success depends on the problem we consider. This observation is persistent even under a restrictive assumption. Furthermore, we show that there is no Pareto efficient and strategyproof mechanism that always performs weakly better than both of the mechanisms we offer. For a mechanism, minimizing the concentration of refugees on some cities is not compatible with being Pareto efficient and strate-gyproof.