The flow of progress: The Kayseri Sümerbank Textile Factory and the politics of water in 1930s statist Turkey
İlerlemenin akışı: 1930ların devletçi Türkiyesi'nde Kayseri Sümerbank Tekstil Fabrikası ve su politikaları
- Tez No: 854646
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ IRMAK ERTÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Tarih, Economics, History
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Modern Türkiye Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu tez, erken Cumhuriyet döneminde (1923-1950) Türkiye'nin ekonomik ve çevresel tarihini incelemekte olup, özellikle 1929-1935 yıllarına, yani devletçi politikaların uygulandığı ve Birinci Beş Yıllık Sanayileşme Planı'nın (BBYSP) hayata geçirildiği döneme odaklanmaktadır. BBYSP, Türkiye'nin ekonomi politikasında önemli bir dönüşümü temsil ederek, dönemin zorluklarına yönelik devlet öncülüğünde sanayileşmeye odaklanmıştır. Tez, devletçilik tartışmalarını en yüksek politik elitlerden Bünyan kasabasına kadar geniş bir yelpazede ele almakta ve devlet fabrikalarının yerel kaynaklar ve sosyal dinamikler üzerindeki etkilerini vurgulamaktadır. Sümerbank Kayseri Tekstil Fabrikası örneği, devlet fabrikalarının bölgesel kalkınma üzerindeki olumlu etkilerini, ancak aynı zamanda Bünyan'da görüldüğü üzere yerel doğal kaynakların kullanımı ve paylaşımındaki karmaşıklıkları da göstermektedir. Tez, devletçilik tartışmaları ve Kayseri Sümerbank Tekstil Fabrikası ile ilgili sosyal aktörleri hiyerarşik bir yapıda incelemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the economic and environmental history of Turkey during the early Republican period (1923-1950), with a focus on the years 1929-1935, marked by the implementation of statist policies and the First Five-Year Industrial Plan (FFYIP). The FFYIP represented a significant shift in Turkey's economic policy, focusing on state-led industrialization to address the challenges of the period. The thesis explores the debates on statism from the highest political elite to the small town of Bünyan, highlighting the impact of state factories on local resources and social dynamics. The case of the Sümerbank Kayseri Textile Factory illustrates the positive effects of state factories on regional development, but also the complexities in the use and sharing of local natural resources, as seen in Bünyan. The thesis studies social actors relevant to the statism debates and Kayseri Sümerbank Textile Factory in a hierarchical structure.