Aktif ilaç hedefleme amaçlı mikrorobot sistemlerin hazırlanması ve karakterizasyonu
Preparation and characterization of microrobot systems for active drug targeting
  1. Tez No: 854671
  2. Yazar: GÜLŞEN AYBAR TURAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEVSER ÖZGEN ÖZER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Konvansiyonel ilaç taşıyıcı sistemlerde etkin maddelerin tüm vücutta dağılıma uğraması, hedef bölgeye ulaşamadan hızla metabolize olmaları, etki göstermesi beklenen bölgelere afinitelerinin düşük olması veya plazma proteinlerine olan yüksek afiniteleri nedeniyle hedef dokulara penetre olamamaları gibi riskler bulunmaktadır. Terapötik düzeye ulaşmak amacıyla yüksek dozlarda ilaç uygulanmakta, buna bağlı olarak da antikanser ilaçlar gibi özellikle dar terapötik pencereye sahip ilaçlarda toksik ve istenmeyen etkiler görülmektedir. Günümüzde kanser tedaviside kullanılan bir çok yöntem bulunmakta, her birinin çeşitli avantaj ve dezavantajları göz önünde bulundurularak tedavi yöntemine karar verilmektedir. Ancak, tümör bölgelerinin karmaşıklığı, çeşitliliği ve heterojenitesi monoterapilerin tedavi potansiyelini ciddi bir şekilde azaltmaktadır. Bu nedenle klinikte kullanılan adjuvan, neo-adjuvan, kombine tedavi gibi yöntemler son on yılda önemini artırmıştır. Bu alanda, etkinliği yüksek, güvenli, hedeflendirilmiş, biyodegrade olabilir ve kombine tedavilere uyumlu ilaç taşıyıcı sistemlere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu tezin amacı manyetik alanda hedefleme ve mikrorobotik alanında kendini kanıtlamış bir sistem olan Janus mikrorobotların, kemoterapi ve fototermal ablasyondan oluşan kombine tedavi için işlevselleştirilmesidir. Ayrıca, biyomedikal görüntüleme sistemlerinde kullanılmak üzere kontrast özelliklerinin araştırılmasıdır. Bu sayede kemoterapötik ajanın aktif olarak hedef dokuya hedeflendirilmesi, hedef dokuda yüksek sıcaklıklara çıkılması ile tümör hücrelerinin kombine etkiyle yok edilmesi ve böylece kanserin tekrarlama riskinin ve yüksek dozlarda kemoterapötik ajan kullanılmasının önüne geçilebilir. Çalışmanın ikinci bölümünde ise biyodegrade olabilir özellikteki mikrorobotların yüksek verimli bir şekilde üretilmesi amaçlanmaktadır. Janus mikrorobotlar mezoporlu silikadan hareketle üretilmiş ve ısınma profilleri fantom varlığında ve yokluğunda karakterize edilmiştir. Çözücü evaporasyon yöntemi ile ilaç yüklemesi gerçekleştirilmiş ve yüklemenin etkinliği ile salım proflili tayin edilmiştir. Manyetik karakterizasyon çalışmaları gerçekleştirilmiş ve in vitro hücre kültürü ortamında biyouyumlulukları ile fototermal ablasyon potansiyelleri incelenmiştir. Biyodegrade olabilir mikrorobotlar çözücü buharlaştırma yöntemi ile yüksek verimde üretilmiş, biyodegredasyon özellikleri hızlandırılmış ve gerçek zamanlı olarak incelenmiştir. Mikrorobotlara kemoterapötik ajan yüklenmiş ve yüklemenin etkinliği ile salım proflili tayin edilmiştir. Manyetik karakterizasyon çalışmaları gerçekleştirilmiş ve in vitro hücre kültürü ortamında biyouyumlulukları ile kanser hücrelerinde apoptoz oluşturma potansiyelleri incelenmiştir. Her iki mikrorobotun biyomedikal görüntüleme çalışmaları gerçekleştirilerek bu sistemlerdeki kontrast özellikleri incelenmiştir. Gerçekleştirilen çalışmalarla elde edilen bulguların ışığında kemoterapi ve fototermal ablasyon kombine tedavisinin bu iki yöntemin tek tek kullanılmasına göre kanser hücrelerini yok etme açısından daha etkili olduğu ve Janus mikrorobotların biyomedikal görüntülemede kontrast olarak kullanılabileği anlaşılmıştır. Ayrıca çözücü buharlaştırma yöntemi ile biyodegrade olabilir mikrorobotların yüksek verimle üretilebileceği ve biyomedikal görüntülemede kullanılabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In conventional drug delivery systems, there are risks such as the widespread distribution of active substances throughout the body, rapid metabolism before reaching the target region, low affinity to regions where the effect is expected, or the inability to penetrate into target tissues due to high affinities to plasma proteins. To achieve the therapeutic level, high doses of drugs are administered, leading to toxic and undesirable effects, especially in drugs with a narrow therapeutic window, such as anticancer drugs. Currently, there are many methods used in cancer treatment, and the decision on the treatment method is made by considering the various advantages and disadvantages of each. However, the complexity, diversity, and heterogeneity of tumor regions significantly reduce the therapeutic potential of monotherapies. Therefore, methods such as adjuvant, neo-adjuvant, and combination therapy have gained importance in the last decade. In this field, there is a need for drug delivery systems that are effective, safe, targeted, biodegradable, and compatible with combination therapies. The aim of this thesis is to functionalize Janus microrobots, a proven system in the magnetic targeting and microrobotics field, for combined therapy consisting of chemotherapy and photothermal ablation. Additionally, the investigation of their contrast properties for use in biomedical imaging systems is conducted. This allows the active targeting of the chemotherapeutic agent to the target tissue, the elevation of the temperature in the target tissue to destroy tumor cells with combined effects, thus preventing the risk of cancer recurrence and the use of high doses of chemotherapeutic agents. The second part of the study aims to produce biodegradable microrobots efficiently. Janus microrobots are produced from mesoporous silica, and their heating profiles are characterized in the presence and absence of a phantom. Drug loading is achieved through the solvent evaporation method, and the efficiency of loading and release profiles are determined. Magnetic characterization studies are conducted, and their biocompatibility and photothermal ablation potentials are investigated in vitro cell culture medium. Biodegradable microrobots are produced with high efficiency using the solvent evaporation method, and their biodegradability properties are accelerated and examined in real-time. Chemotherapeutic agents are loaded into microrobots, and the efficiency of loading and release profiles are determined. Magnetic characterization studies are conducted, and their biocompatibility and potential to induce apoptosis in cancer cells are investigated in vitro cell culture medium. Biomedical imaging studies are conducted on both microrobots to examine their contrast properties. In light of the findings from the conducted studies, it is understood that the combined therapy of chemotherapy and photothermal ablation is more effective in destroying cancer cells compared to the individual use of these two methods. It is also evident that Janus microrobots can be used as a contrast agent in biomedical imaging. Furthermore, it is observed that biodegradable microrobots can be produced efficiently using the solvent evaporation method and can be used in biomedical imaging