Multipl sklerozda periferik regülatör hücre fonksiyonlarının hastalık patogenezi ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between peripheral regulatory cell functions and disease pathogenesis in multiple sclerosis
  1. Tez No: 854729
  2. Yazar: ECE AKBAYIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDEM TÜZÜN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Nöroloji, Tıbbi Biyoloji, Allergy and Immunology, Neurology, Medical Biology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İleri Nörolojik Bilimler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
MS patogenezinde hem T hem de B lenfositlerinin karşılıklı etkileri ve önemleri bilinmekle beraber, tedavi altında olan ve özellikle ocrelizumab kullanan MS hastalarında, periferik düzenleyici B (Breg) ve düzenleyici T (Treg) hücre fonksiyonlarına dair çalışma yer almamaktadır. Yakın zamanda MS tedavisinde kullanılan terapi yöntemlerine bağlı BAFF düzeyinin değiştiği, monosit ve bazofil hücre sayılarıyla zayıf da olsa korelasyon gösterdiği, ancak diğer immün sistem hücreleri (nötrofiller, B hücresi, T hücresi ve eozinofiller) veya inflamatuar biyobelirteçlerle korele olmadığı saptanmıştır. Fakat farklı tedaviler altında supresif kapasiteye sahip edinsel bağışıklık hücrelerinin nasıl etkilendiği ve bu hücre alt tiplerinin düzeyleriyle tedaviye yanıtlılık arasında bir ilişki olup olmadığı karşılaştırmalı olarak araştırılmamıştır. Planan bu tez çalışmasında, tedavi altındaki (hastalık modifiye edici ilaçlar veya monoklonal antikor) RRMS hastalarının periferik kan Breg ve Treg hücrelerinin fonksiyonları araştırılacaktır. B hücre sağkalımı ile ilgili serum faktörlerinin bu hücre gruplarının özellikleri ile ilişkisi irdelenecektir. Değerlendirmeler sonucunda, tedavi sonrasın CD19+ B hücrelerindeki azalmanın dışında CD20 eksprese eden T hücre yüzdesinde anlamlı azalma, özellikle plazmablast ve yardımcı ve regülatör T hücrelerinde ise sağlıklı gruba göre tedavi sürecinde anlamlı bir artış görülmüştür. Sitokinlerin serum düzeylerinde B ve T hücrelerinin tedavi ile tükenmesi sonucunda azalmalar mevcuttur.
Özet (Çeviri)
Although the mutual effects and importance of both T and B lymphocytes in the pathogenesis of MS are known, there are no studies on peripheral regulatory B (Breg) and regulatory T (Treg) cell functions in MS patients under treatment and especially using ocrelizumab. Recently, it has been determined that BAFF level changes depending on the therapy methods used in the treatment of MS, correlates weakly with monocyte and basophil cell counts, but is not correlated with other immune system cells (neutrophils, B cell, T cell and eosinophils) or inflammatory biomarkers. However, how adaptive immune cells with suppressive capacity are affected under different treatments and whether there is a relationship between the levels of these cell subtypes and responsiveness to treatment have not been investigated comparatively. In this planned thesis study, the functions of peripheral blood Breg and Treg cells of RRMS patients under treatment (disease modifying drugs or monoclonal antibody) will be investigated. The relationship between serum factors related to B cell survival and the characteristics of these cell groups will be examined. As a result of the evaluations, in addition to the decrease in CD19 + B cells after treatment, a significant decrease was observed in the percentage of T cells expressing CD20, and a significant increase, especially in plasmablasts and helper and regulatory T cells, was observed during the treatment process compared to the healthy group. There are decreases in the serum levels of cytokines as a result of the depletion of B and T cells with treatment.