Epigenetics of the mesenchymal to epithelial transition
Mezenkimal epitelyal dönüşümün epigenetiği
- Tez No: 854802
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HANİ ALOTAİBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Genetik, Biology, Genetics
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Uluslararası Biyotıp ve Genom Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genom Bilimleri ve Moleküler Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Epitelyalden mezenkimal geçiş (EMT) ve mezenkimalden epitelyal geçiş (MET), morfogenez ve organogenezin farklı aşamalarında meydana gelen, evrimsel olarak korunan iki temel süreçtir. Bu programlar, embriyogenez ve gelişim gibi fizyolojik olayların yanı sıra organ fibrozisi ve kanser gibi patolojik olaylarda da rol oynaması nedeniyle popüler bir araştırma alanıdır. EMT ve MET süreçleri hücresel plastisitenin genetik belirleyicileri olsa da EMT öne çıkan ilk süreçtir. DNA metilasyonu, histon modifikasyonları, histon varyantları ve kodlanmayan RNA'lar; lncRNA'lar, miRNA'lar, circRNA'lar gibi epigenetik mekanizmaların da gen ekspresyonunu etkilediği bilinmektedir. Son kanıtlar MET'in dinamik olarak koordine edilmiş bir süreç olduğunu ve EMT'yi indükleyen transkripsiyon faktörlerinin ve vimentin ve N-kadherin gibi mezenkimal belirteçlerin aşağı regülasyonu ve E-kadherin gibi epitelyal belirteçlerin yukarı regülasyonu ile ilerleyen EMT'nin tam tersi olmadığını göstermektedir. MET bugüne kadar yeterince araştırılmamıştır.MET sürecinin epigenetik mekanizmalarından biri olan DNA metilasyonunun profilini çıkarmak için düşük mutasyon oranına sahip ve in vivo koşullara daha yakın bir birincil hücre çizgisi olan MEF kullanıldı. Grhl3'ün, DNA metilasyon enzimlerinin promotörlerinde ve özellikle belirgin transkripsiyon faktörlerinde yer aldığı belirlendi. Epitelyal ve mezenkimal genlerin transkripsiyonunun düzenlenmesinde DNA metilasyon profilinin değişmesine ve histon işaretlerinin düzenlenmesine aracılık ederek kromatin organizasyonunu şekillendirir. Bu nedenle gen regülasyonunun epigenetik belirteçlerle entegre edilmesi MET süreci için yeni kazanımlar elde edilmesi açısından öne çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
Epithelial-to-mesenchymal transition (EMT) and mesenchymal-to-epithelial transition (MET) are two evolutionarily conserved fundamental processes that take place at different stages of morphogenesis and organogenesis. These programs are a popular area of investigation because they play a role in physiological events such as embryogenesis and development and pathological events such as organ fibrosis and cancer. Although EMT and MET processes are genetic determinants of cellular plasticity, EMT is the first process that stands out. DNA methylation, histone modifications, histone variants, and non-coding RNAs; Epigenetic mechanisms such as lncRNAs, miRNAs, and circRNAs are also known to affect gene expression. Recent evidence suggests that MET is a dynamically coordinated process and not simply the opposite of EMT, progressing by the downregulation of EMT-inducing transcription factors and mesenchymal markers such as vimentin and N-cadherin and the upregulation of epithelial markers such as E-cadherin. MET has not been well investigated to date. MEF, a primary cell line with a low mutation rate and closer to in vivo conditions, was used to profile DNA methylation, one of the epigenetic mechanisms for the MET process. Grhl3 has been determined to be located in the promoters of DNA methylation enzymes and particularly prominent transcription factors. It shapes the chromatin organization by mediating the change of DNA methylation profile and the regulation of histone marks in the regulation of transcription of epithelial and mesenchymal genes. Therefore, integrating gene regulation with epigenetic markers stands out in terms of obtaining new gains for the MET process.