Çocukluk çağında optik nörit tanılı hastaların değerlendirilmesi: Tek merkez deneyimi
Evaluation of patients diagnosed with optic neuritis in childhood: Single center experience
- Tez No: 854843
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OLCAY ÜNVER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Nörolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Çocukluk Çağında Optik Nörit Tanılı Hastaların Değerlendirilmesi: Tek Merkez Deneyimi Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanlık Tezi İSTANBUL 2023. Amaç: Bu çalışmanın amacı, optik nörit ve multipl skleroz tanılı çocuk hastaların klinik özelliklerini, göz bulgularını ve görüntüleme sonuçlarını tanımlamak ve karşılaştırmaktır. Ayrıca multipl skleroza dönüşüm açısından risk faktörlerini belirlemektir. Gereç ve yöntem: Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesinde 1 Ocak 2012 ile 1 Ocak 2022 yılları arasında optik nörit tanılı hastalar ve optik nörit atağı sonrasında multipl skleroz tanısı alan tedavileri yapılan 18 yaşından küçük hastaların tıbbi dosyaları geriye dönük olarak analiz edildi. Bulgular: Bu çalışmaya 35 hasta dahil edildi. Hastaların 19'u izole/idyopatik ON, 13'ü MS, 2'si MOGAD, 1'i NMOSB tanılıdır. MS hastalarında ortalama başvuru yaşı (15,19±2,48 yıl), ON hastalarından (11,46±3,36 yıl) istatistiksel olarak anlamlı şekilde daha yüksek bulunmuştur (p=0,001). Katılımcıların izlem süresi MS hastalarında, ON hastalarından daha uzundur (sırasıyla; 26,08±9,04 ay ve 18,21±10,04 ay, p=0,020). Oligoklonal bant yüksekliği ON hastalarında %16,7 (n=2) iken MS hastalarında %61,5 (n=8) olarak saptanmıştır (p=0,041).
Özet (Çeviri)
Evaluation of Patients Diagnosed with Optic Neuritis in Childhood: Single Center Experience Marmara University Faculty of Medicine Pediatrics Specialization Thesis İSTANBUL 2023. Objective: The aim of this study is to describe and compare the clinical features, ocular findings and imaging results of pediatric patients with optic neuritis and multiple sclerosis. It is also to determine the risk factors for transformation into multiple sclerosis. Materials and methods: Medical files of patients diagnosed with optic neuritis and patients younger than 18 years of age who were treated for multiple sclerosis after an optic neuritis attack at Marmara University Faculty of Medicine between January 1, 2012 and January 1, 2022 were analyzed retrospectively. Results: 35 patients were included in this study. Of the patients, 19 were diagnosed with isolated/idiopathic ON, 13 with MS, 2 with MOGAD, and 1 with NMOSB. The mean age at presentation (15.19±2.48 years) in MS patients was statistically significantly higher than that in ON patients (11.46±3.36 years) (p=0.001). The follow-up period of the participants was longer in MS patients than in ON patients (26.08±9.04 months and 18.21±10.04 months, respectively, p=0.020). While the height of the oligoclonal band was 16.7% (n=2) in ON patients, it was 61.5% (n=8) in MS patients (p=0.041).