Liderin politik becerisi, lider-üye etkileşimi, etik liderlik ve bazı iş sonuçları arasındaki ilişkiler
The relationship between leader's political skill, leader- member exchange, ethical leadership and some work outcomes
- Tez No: 552691
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN NUR KARABEY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 322
Özet
Bu çalışmanın amacı, politik beceri, lider-üye etkileşimi, etik liderlik arasındaki ilişkiyi incelemek ve etik liderliğin çeşitli olumlu iş sonuçları üzerindeki etkisini ortaya koymaktır. Bu kapsamda etik liderliğin bireysel yaratıcılık, yaşam tatmini, kariyer başarısı ve psikolojik iyi oluş üzerindeki etkisi ele alınmıştır. Çalışmanın teorik kısmında politik beceri, lider-üye etkileşimi, etik liderlik, bireysel yaratıcılık, yaşam tatmini, kariyer başarısı, psikolojik iyi oluş kavramları açıklanmıştır. Çalışmanın uygulama kısmında öncelikle ele alınan değişkenler arasındaki ilişkilerden hareketle araştırma modeli oluşturulmuş ve hipotezler geliştirilmiştir. Daha sonra hipotezlerin test edilmesi için İstanbul ilinde faaliyet gösteren özel sektörde faaliyette bulunan bir işletmedeki 211 çalışandan anket yoluyla veriler toplanmıştır. Toplanan verilerle yapısal eşitlik modellemesi uygulanmıştır. Analizler sonucunda liderin politik becerisinin lider-üye etkileşimi üzerindeki etkisinde etik liderliğin tam aracı rol üstlendiği görülmüştür. Bunun yanında çalışanın lider-üye etkileşimi algısının onun bireysel yaratıcılığını, yaşam tatminini, kariyer başarısını ve psikolojik iyi oluş düzeyini arttırdığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the relationships among political skill, leader-member exchange and ethical leadership and to reveal the impact of ethical leadership on various work outcomes. In this context, the impact of ethical leadership on individual creativity, life satisfaction, career success and psychological well-being was examined. In the theoretical framework, the concepts of political skill, leader-member exchange, ethical leadership, individual creativity, life satisfaction, career success and psychological well-being were explained. In the empirical part of this study, firstly the research model based on the relationships among the variables addressed was established and hypotheses were formulated. Then data were gathered through question forms from a total of 211 employees of a private sector firm in İstanbul. Structural equation modelling was used. According to the results of the analyses, it was found that ethical leadership has a full mediation effect in the relationship between political skill and leader-member exchange. Moreover, the employee's leader-member exchange perception was found to affect his/her individual creativity, life satisfaction, career success and psychological well-being positively.