[3-((piren-1-yl metilen)amino)metil benzoat] arayüzey tabakalı schottky diyotların hazırlanması ve elektriksel karakteristiklerinin frekansa bağlı kapasite-kondüktans-voltaj (C-G-V) ölçümleriyle belirlenmesi
Preparation of [3-((pyrene-1-yl methylene) amino) methyl benzoate] interfacial layered schottky di̇odes and determination of their electrical characteristics by frequency dependent capacitance-conductance-voltage (C-G-V) measurements
- Tez No: 854959
- Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN EYMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu tez çalışmasında, 525 μm kalınlığında, 1-20 Ω-cm özdirencinde, [100] doğrultusunda büyütülmüş, 2 inç çapında, bor katkılı p-tipi Si kristali kullanıldı. Döndürme ile kaplama yöntemi ile p-Si üzerinde PMAMB organik malzemesi büyütüldü. Omik ve doğrultucu kontak oluşturmak için termal buharlaştırma sistemi kullanılarak alüminyum metali biriktirildi. Elektriksel parametreleri incelenmek için oda sıcaklığında ve -4V +2V voltaj değerleri aralığında ve 30 kHz-1 MHz frekans aralığında kapasite-voltaj (C-V) ve kondüktans-voltaj (G-V) ölçümleri alındı. Kapasite-voltaj ölçümlerinden MOS yapılarda görülen tersinme, tüketme ve biriktirme bölgeleri gözlemlenmiştir. Frekansa bağlı seri direnç ve arayüzey durum yoğunluğu değerleri belirlendi. Ayrıca, C-2-V eğrilerinden difüzyon potansiyeli (V_D), alıcı katkı atomlarının yoğunluğu (N_a), Fermi enerji seviyesi (E_F) ve bariyer yüksekliği (Φ_B) parametreleri hesaplandı. Frekansın artmasıyla Φ_B değerlerinin arttığı gözlemlendi.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, a boron-doped p-type Si crystal, 525 μm thick, 1-20 Ω-cm resistivity, grown in the [100] direction, 2 inches in diameter, was used. PMAMB organic material was grown on p-Si by spin coating method. Aluminum metal was deposited using a thermal evaporation system to create ohmic and rectifying contact. To examine the electrical parameters, capacity-voltage (C-V) and conductance-voltage (G-V) measurements were taken at room temperature, in the -4V +2V voltage range and in the 30 kHz-1 MHz frequency range. From the capacity-voltage measurements, inversion, depletion and accumulation regions seen in MIS structures were observed. In addition, diffusion potential (V_D), density of acceptor dopant atoms (N_a), Fermi energy level (E_F) and barrier height (Φ_B) parameters were calculated from C-2-V curves. It was observed that Φ_B values increased with increasing frequency