Çevrimiçi öğrenme ortamlarında öğrencilerin gösterge panelleri kullanma durumlarının dijital okuryazarlık düzeylerine ve sorgulama topluluğuna etkisi
The effect of students' use of dashboards in online learning environments on their digital literacy levels and community of inquiry
  1. Tez No: 854964
  2. Yazar: TALHA AMUCE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BARIŞ HORZUM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmanın amacı, çevrimiçi öğrenme ortamlarında öğrencilerin gösterge panelleri kullanma durumlarının dijital okuryazarlık düzeyleri ve sorgulama topluluğuna etkisini incelemektir. Çalışmada, nicel araştırma yöntemi olan ve iki bağımlı bir de bağımsız değişkenden oluşan yarı deneysel desen kullanılmıştır. Çalışma grubu İstanbul'daki bir vakıf üniversitesinde öğrenim gören ve“Dijital Okuryazarlık”eş zamansız çevrimiçi dersini seçmiş, 279 öğrenciden oluşmuştur. Çalışmada Dijital Okuryazarlık Ölçeği ön test ve son test olarak kullanılmıştır. Sorgulama Topluluğu Ölçeği ise son test olarak kullanılmıştır. 14 hafta boyunca gerçekleşen çalışma sonucunda gösterge paneli kullanma durumlarına göre öğrencilerin dijital okuryazarlık ön test sonuçlarında anlamlı bir fark oluşmazken, son test sonuçlarında gösterge paneli kullanan öğrencilerde anlamlı bir fark oluştuğu görülmüştür. Bununla birlikte, öğrencilerin gösterge paneli kullanma durumlarına göre sorgulama topluluğu algılarında herhangi bir fark olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the impact of students' use of dashboards on their digital literacy levels and community of inquiry in online learning environments. The study employs a quasi-experimental design using a quantitative research method, consisting of two dependent and one independent variable. The study group comprised 279 students who enrolled in the asynchronous online course 'Digital Literacy' at a foundation university in Istanbul. The Digital Literacy Scale was utilized as a pre-test and post-test in the study, while the Community of Inquiry Scale was used as a post-test. Over the course of 14 weeks, the results of the study revealed that there was no significant difference in the pre-test results of digital literacy based on students' use of dashboards. However, a significant difference was observed in the post-test results among students who utilized dashboards. Nevertheless, no significant difference was found in the community of inquiry perceptions of students based on their use of dashboards.