Yumurta verimi ve kabuk kalitesine zeolitin etkileri
Effect of natural zeolite on egg production and egg shell quality
- Tez No: 85524
- Danışmanlar: PROF. DR. KAHRAMAN ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET YUMURTA VERİMİ VE KABUK KALİTESİNE ZEOLİTİN ETKİLERİ ÇELEBİ, Fatma Yüksek Lisans Tezi, Zootekni Anabilim Dalı Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Kahraman ÖZKAN Ağustos 1999, 48 Sayfa Bu araştırma % 1-2-3 düzeyinde doğal zeolit (klinoptilolite) içeren rasyonların yumurta tavuklarında yem tüketimi, yemden yararlanma, yumurta verimi ve yumurta kalitesi üzerine olan etkilerini incelemek amacıyla yapılmıştır. Üç ay süren bu araştırma toplam 144 adet 80 haftalık Isa-Babcock yumurta tipi kahverengi tavuk kullanılmıştır. Araştırma her biri 36 adet tavuktan meydana gelen 1 kontrol 3 deneme olmak üzere toplam 4 grup halinde yürütülmüştür. Araştırmamızın sonucunda, % 1 ve % 2 düzeyinde doğal zeolit yumurta verimini ve yumurta kabuk kalınlığını etkilememiş, ancak % 3 düzeyinde zeolit ilavesi olumsuz etki yapmıştır. Kırık oranı üzerine % 1 ve % 2 düzeyinde zeolit olumlu etki yaparken, % 3 düzeyinde zeolit olumsuz yönde etkilemiştir. Yumurta ağırlığı, kabuk mukavemeti, ölüm oranı ve gübrede kuru madde zeolitten etkilenmemiştir. Yem tüketimi % 1 doğal zeolit içeren grupta olumlu görülürken, % 2-3 doğal zeolit içeren gruplarda yem tüketimi artmıştır. Aynı şekilde, yemden yararlanmada % 2-3 düzeyinde zeolitten olumsuz yönde etkilenmiştir. Anahtar sözcükler : Yumurta Verimi, Yumurta Ağırlığı, Kabuk Kalitesi, Yem Tüketimi, Yemden Yararlanma, Ölüm Oranı, Gübrede Kuru Madde, Doğal Zeolit.
Özet (Çeviri)
vr ABSTRACT EFFECT OF NATURAL ZEOLİTE ON EGG PRODUCTION AND EGG SHELL QUALITY ÇELEBİ, Fatma MSc in Agriculture Eng. Supervisor: Prof. Dr. Kahraman ÖZKAN August 1999, 48 pages This experiment was carried out to determine the effect of rations containing 1 -2-3 % of zeolites on feed consumption, feed efficiency, egg production and egg quality of laying hens. A three month study was conducted using a total of 144, eighty month old Isa-Babcock layers. There was a control and three treatment groups, each containing 36 hens. Egg production and egg shell thickness were not effected by 1-2 % level of zeolite but 3 % level of zeolit were decreased to the egg production. Broken proportion were decreased by 1-2 % level of zeolite but 3 % level of zeolit had worst effect. Egg weight, egg shell strength, mortality and fertilizier dry matter were not effectted by zeolite. Feed consumption were increased by 2-3 % level of zeolite. 2-3 % level of zeolite had worst effect on feed utilization. Key Words : Egg Production, Egg Weight, Egg Shell Quality, Feed Consumption, Feed Utilization, Mortality, Fertilizier Dry Matter, Naturel Zeolite.