Teknoloji yoğunluğuna göre ithalatın vasıflı emek talebi üzerindeki etkisi: Türkiye örneği
The impact of technology intensity on the demand for skilled labor through imports: The case of Türkiye
- Tez No: 855255
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AVCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
Türkiye, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerden yapılan hammadde ve yatırım malı ithalatının işgücü piyasasına etki ettiği bir ülke konumundadır. Bu durum, Türk imalat sektörünün 2009:01-2020:11 ve 2009:01-2022:03 dönemleri arasındaki ithalat bileşeninin mutlak ve nispi vasıflı emek talebi üzerindeki etkilerinin incelemesini gerekli kılmıştır. Çalışmada, ana açıklayıcı olarak hammadde ve yatırım malı ithalatının -kontrol değişkenleri olarak ise reel ücretler ve emek verimliliğinin- vasıflı emek talebi üzerindeki kısa ve uzun dönemli etkisi ARDL sınır testi kullanılarak analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular, uzun dönemde vasıflı emek talebi ile reel ücretler ve emek verimliliği arasında pozitif ve istatistiksel olarak anlamlı bir ilişkinin mevcut olduğunu, kısa dönemde ise bu ilişkinin sadece vasıflı emek talebi ile emek verimliliği arasında negatif yönde olduğunu, vasıflı emek talebi ile reel ücretler arasında ise istatistiksel olarak anlamlı bir ilişkinin mevcut olmadığını göstermiştir. Diğer taraftan çalışmanın ana açıklayıcı değişkeni olan hammadde ve yatırım malı ithalatının vasıflı emek talebi üzerinde uzun dönemde istatistiksel olarak anlamlı bir ilişkiye sahip olmadığı, kısa dönemde ise değişkenler arasındaki ilişkinin belirsiz bir seyir izlediği de tespit edilmiştir. Ayrıca hammadde ve yatırım malı ithalatının toplamını ifade eden toplam ithalatın vasıflı emek talebi üzerinde uzun dönemde istatistiksel olarak anlamlı bir etkiye sahip olmadığı, ancak kısa dönemde pozitif yönde etkilediği gözlenmiştir. Elde edilen bulgulardan hareketle, kısa dönemde vasıflı emek talebinin belirleyicisinin toplam sermaye ithalatı olduğu, uzun dönemde ise reel ücret ve emek verimliliğinin daha baskın olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Türkiye is a country where the importation of raw materials and capital goods from both developed and developing nations affects the labor market. This situation necessitates an examination of the effects of the import component on the absolute and relative demand for skilled labor in the Turkish manufacturing sector during the periods of 2009:01-2020:11 and 2009:01-2022:03. In this study, the short and long-term effects of raw material and capital goods imports as the main explanatory variables - along with real wages and labor productivity as control variables - on the demand for skilled labor have been analyzed using the ARDL bounds testing approach. The findings reveal a positive and statistically significant relationship between skilled labor demand, real wages, and labor productivity in the long term. In the short term, however, this relationship is only negative between skilled labor demand and labor productivity, while there is no statistically significant relationship between skilled labor demand and real wages. On the other hand, it has been determined that the main explanatory variable of the study, namely raw material and capital goods imports, does not have a statistically significant relationship with skilled labor demand in the long term. In the short term, the relationship between the variables follows an uncertain trajectory. Furthermore, it has been observed that the total imports, representing the sum of raw material and capital goods imports, do not have a statistically significant impact on skilled labor demand in the long term. However, in the short term, it exerts a positive influence. Based on the obtained findings, it is concluded that in the short term, the determinant of skilled labor demand is total capital imports, while in the long term, real wages and labor productivity play a more dominant role.