İzmir'deki Aile Hekimliği Asistanlarının yaşlılarda malnütrisyon ve tedavisine yönelik bilgi, tutum ve davranışlarının belirlenmesi
Determining the knowledge, attitudes and behaviors of family medicine assistants in İzmir towards malnutrition and treatment in the elderly
  1. Tez No: 899041
  2. Yazar: MUHAMMET REHA ÖZDENK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA MELTEM KOÇ, DOÇ. DR. GÜLSEREN PAMUK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Bu çalışmada İzmir'deki aile hekimliği asistanlarının yaşlılarda malnütrisyon ve tedavisine yönelik bilgi, tutum ve davranışlarının incelenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Kesitsel nitelikteki çalışmamıza İzmir'de aile hekimliği asistanlığı yapan 209 katılımcı başvurdu. Katılımcılara çalışmanın amacı ve katılım koşulları hakkında bilgilendirme yapıldı. Veri toplamak için sosyodemografik sorular, literatür taranarak oluşturulan bilgileri içeren önermeler ve çoklu yanıta izin veren sorular kullanıldı. Etik kurul onayı alındıktan sonra çalışmaya başlandı. Bulgular: Çalışmamızda katılımcıların yaş ortalaması 30,20, mesleki tecrübe ortalaması ise 5,89 yıl idi.
Özet (Çeviri)
Aim: This study is planned to determine the knowledge, attitudes and behaviours of family medicine assistans in Izmir towards malnutrition and treatment in the elderly. Methods: 209 participants who was working as family medicine assistant were included in this cross-sectional study. Participants were informed about study's purpose and conditions to be able to included in the study. Sociodemographic questions, propositions and multiple answer questions that was built by scanning the literature were used in order to gather data for the study. Results: Mean age and mean work experience as a doctor of the participants were 30,20 and 5,89 years respectively.