21. yüzyıl becerileri kapsamında İngilizce ders kitabının incelenmesi
Investigation of the English textbook in terms of 21st century skills
  1. Tez No: 855391
  2. Yazar: İBRAHİM DOŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEVRİYE YAZÇAYIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Araştırma 21.yy becerileri kapsamında 7.sınıf İngilizce ders kitabının incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma nitel araştırma yöntemi desenlerinden durum çalışması temel alınarak, doküman incelemesi yoluyla yapılmıştır. Araştırmada veri kaynağı olarak Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı tarafından 19.01.2018 tarihli ve 15 sayı numarasıyla yayınlanan ve 2018-2019 eğitim öğretim yılından itibaren kullanılması karara bağlanan ortaokul ve imam hatip ortaokullarında okutulması uygun bulunan 7.sınıf İngilizce ders kitabı kullanılmıştır. Araştırmanın veri kaynağına talim ve terbiye kurulu başkanlığının internet sitesinden erişilmiştir. Araştırmanın verilerinin toplanması amacıyla araştırmacı tarafından ''21. Yüzyıl Becerileri Kapsamında Kitap İnceleme Formu'' oluşturulmuştur. Oluşturulan veri toplama aracının geçerlik ve güvenirlik çalışmaları, 3 program geliştirme uzmanı ve 1 ölçme ve değerlendirme uzmanına gönderilerek sağlanmıştır. Uzman görüşleri dikkate alınarak veri toplama aracının nihai şekli verilmiştir. Doküman incelemesi aşamasında veriler betimsel analiz yöntemi ile analiz edilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgular veri kaynağında yer alan üniteler başlıkları altında sunulmuştur. Bulgulara dayalı olarak; 7.sınıf İngilizce ders kitabında bulunan etkinlik ve öğrenme alanlarının en çok öğrenme ve yenilenme becerisi alt becerileriyle (problem çözme ve eleştirel düşünme, işbirliği ve iletişim ve yaratıcılık ve yenilenme) ilişkili olduğu söylenebilir. Bu bağlamda 7.sınıf İngilizce ders kitabında bulunan etkinlik ve öğrenme alanlarının problem çözme ve eleştirel düşünme, işbirliği ve iletişim ve yaratıcılık ve yenilenme alt becerileri davranışlarını kazandırma olasılığının yüksek olduğu söylenebilir. 7.sınıf İngilizce ders kitabında bulunan etkinlik ve öğrenme alanlarının yaşam ve meslek becerileri ile (esneklik ve uyum, girişim ve öz yönetim, sosyal ve kültürlerarası beceriler ve üretkenlik ve hesap verebilirlik) kısmen ilişkili olduğu söylenebilir. Bu bağlamda 7.sınıf İngilizce ders kitabında bulunan etkinlik ve öğrenme alanlarının esneklik ve uyum yeteneği, girişim ve öz yönetim, sosyal ve kültürlerarası beceriler, liderlik ve sorumluluk becerileri ve üretkenlik ve hesap verebilirlik alt becerileri davranışlarını kazandırma olasılığının düşük olduğu söylenebilir. Ayrıca 7.sınıf İngilizce ders kitabı bilgi, medya ve teknoloji 21.yy becerileri kapsamında incelenmiş ve herhangi bir etkinlik ve öğrenme alanı ile ilişkisi kurulamamıştır. Bu bağlamda 7.sınıf İngilizce ders kitabında bulunan etkinlik ve öğrenme alanlarının bilgi okuryazarlığı, medya okuryazarlığı ve teknoloji okuryazarlığı alt beceri davranışlarını kazandırma olasılığının bulunmadığı söylenebilir. 7.sınıf İngilizce ders kitabının tüm 21.yy becerilerini kapsayıcı etkinlik ve öğrenme alanlarını içermesi, hazırlanan etkinliklerin kalitesinin ilgili beceri davranışları ekseninde iyileştirilmesi, 21.yy becerileriyle ilişkili olan etkinliklerin ilgili davranışları yansıtma özelliklerinin düzenlenmesi ve tüm kademelerde işe koşulan ders kitaplarının 21.yy becerileri kapsamında incelenip, çıkan sonuçlar ekseninde düzenlenmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The research was conducted to analyse the 7th grade English textbook within the scope of 21st century skills. The research was conducted through document analysis based on case study, one of the qualitative research method designs. In the research, the 7th grade English textbook, which was published by the Ministry of National Education, Board of Education, dated 19.01.2018 and numbered 15 and decided to be used as of the 2018-2019 academic year, which is suitable to be taught in secondary and imam hatip secondary schools, was used as the data source. The data source of the research was accessed from the website of the Presidency of the Board of Education. In order to collect the data of the research,“Book Review Form within the Scope of 21st Century Skills”was prepared by the researcher. The validity and reliability studies of the data collection form was sent to 3 curriculum development experts and 1 measurement and evaluation expert. The final form of the data collection tool was given by taking the expert opinions into consideration. In the document analysis phase, the data were analysed by descriptive analysis method. The findings obtained from the research are presented under the titles of the units in the data source. Based on the findings, it can be said that the activities and learning areas in the 7th grade English textbook are mostly related to the sub-skills of learning and innovation skill (problem solving and critical thinking, cooperation and communication, and creativity and innovation). In this context, it can be said that the activities and learning fields in the 7th grade English textbook have a high probability of providing the behaviours of problem solving and critical thinking, cooperation and communication, and creativity and innovation sub-skills. Grade 7 English textbook activities and learning fields are partially related to life and professional skills (flexibility and adaptability, initiative and self-management, social and intercultural skills, and productivity and accountability). In this context, it can be said that the activities and learning fields in the 7th grade English textbook are unlikely to provide the behaviours of flexibility and adaptability, initiative and self-management, social and intercultural skills, leadership and responsibility skills and productivity and accountability sub-skills. In addition, the 7th grade English textbook was analysed within the scope of information, media and technology 21st century skills and no relation with any activity and learning area could be established. In this context, it can be said that the activities and learning areas in the 7th grade English textbook do not have the possibility of providing information literacy, media literacy and technology literacy sub-skill behaviours. As a suggestion, it is suggested that the 7th grade English textbook should include activities and learning areas that cover all 21st century skills, the quality of the prepared activities should be improved on the axis of the relevant skill behaviours, the activities related to 21st century skills should be regulated in terms of reflecting the relevant behaviours, and the textbooks used at all levels should be examined within the scope of 21st century skills and regulated on the axis of the results.