Obstrüktif uyku apnesi hastalığında ekspansiyon sfinkter faringoplasti, anterior palatoplasti ve dil kökü rezeksiyonu ile tek seansta çok seviyeli cerrahinin etkinliği
Efficacy of single stage multilevel surgery with expansion sphyincter pharyngoplasty, anterior palatoplasty and tongue base resection in obstructive sleep apnea disease
- Tez No: 855661
- Danışmanlar: PROF. DR. KÜRŞAT MURAT ÖZCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Amaç: Obstrüktif uyku apnesi tanısı almış ve pozitif hava yolu basıncı tedavisi kullanamayan ya da kullanmak istemeyen hastalarda yapılan kombine ekspansiyon sfinkter faringoplasti, anterior palatoplasti ve koblatörle dil kökü rezeksiyonu ile tek seansta çok seviyeli cerrahi başarısının, cerrahinin hastalığa olan etkisinin, tolere edilebilirliğinin ve cerrahi sırasında ve sonrasında komplikasyon gelişip gelişmediğinin ortaya konması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışma obstrüktif uyku apnesi hastalığı tanısı konan ve tek seansta ekspansiyon sfinkter faringoplasti, anterior palatoplasti ve koblatörle dil kökü rezeksiyonu yapılan 20 hastada (19 erkek ve 1 kadın) yapılmıştır. Hastaların ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası 3. ay polisomnografi tetkikleri yapılmış ve değerlendirilmiştir. Hastalar postoperatif dönemde komplikasyonlar açısından takip edilmiştir. Bulgular: Ortalama yaş 43,75±11,85, ortalama VKİ 28,85±2,75 olarak bulundu. Epworth uykululuk skalası skoru ortalaması 10,33±5,42'den 4,94±3,3'e istatistiksel anlamlı düştüğü izlendi (p%50 düşüş ve AHİ
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to evaluate the success of multilevel surgery with combined expansion sphincter pharyngoplasty, anterior palatoplasty and tongue base resection with coblator in a single session in patients diagnosed with obstructive sleep apnea who could not or did not want to use positive airway pressure therapy. It is also aimed to evaluate the tolerability and safety of single stage multilevel surgery. Materials and Methods: The study was performed in 20 patients (19 men and 1 woman) who were diagnosed with obstructive sleep apnea and underwent expansion sphincter pharyngoplasty, anterior palatoplasty and coblation tongue base resection in a single session. Preoperative and postoperative 3-month polysomnography examinations were performed and evaluated. Patients were followed up for postoperative complications. Results: Mean age was 43.75±11.85 years and mean BMI was 28.85±2.75.