Use of green extraction methods to utilize the purslane (Portulaca oleracea) extract as a potential bioactive
Semizotu (Portulaca oleracea) ekstraktını potansiyel bir biyoaktif olarak kullanmak ıçin yeşil ekstraksiyon yöntemlerinin kullanılması
  1. Tez No: 855910
  2. Yazar: GHUFRAN SAIFADEN
  3. Danışmanlar: Assoc. Prof. Dr. ZEYNEP TACER CABA, Assist. Prof. Dr. MUGE KESİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomühendislik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Sentetik ilaçların ciddi yan etkileri nedeniyle tıbbi ve tedavi edici özelliklere sahip bitki ekstraktlarının popülaritesi arttı. Araştırmada, üç farklı bölgeden (Irak, İstanbul ve Çatalca) toplanan P. oleracea'nın yaprak ve gövdelerinin kimyasal bileşiminin su ve %70 metanol ekstraktları kullanılarak değerlendirilmesi amaçlandı. Örneklerin fenolik içerikleri karşılaştırıldı ve antioksidan aktiviteleri DPPH yöntemi kullanılarak değerlendirildi. Ekstraktların antibakteriyel aktiviteleri disk difüzyon tekniği kullanılarak iki mikroorganizma olan E. coli ve S.aureus'a karşı incelenmiştir. Ek olarak SDS-PAGE, çeşitli numunelerdeki proteinleri görselleştirmek ve bunların toplam çözünür protein içeriğini karşılaştırmak için kullanıldı. Sonuçlar, metanol ekstraksiyonunun coğrafi bölgeye veya spesifik bitki kısmına rağmen tipik olarak daha yüksek antioksidan aktivite gösterdiğini gösterdi. Çatalca yapraklarının metanol ekstraktı 4514,23±591,01 mg Trolox /100 g DW değeri ve 8,7±0,22 mg GA/100 g toplam fenolik içeriği ile en yüksek antioksidan aktiviteye sahiptir. Ayrıca Çatalca yaprakları daha fazla toplam çözünür protein içeriğine sahiptir. Antibakteriyel aktivite açısından, Çatalca yaprakları metanolik ekstraktı S. aureus'a karşı bir inhibisyon bölgesi (10.8mm-10.7mm) ve Irak yaprakları metanolik ekstraktı (9.2mm-11.1mm) gösterdi. Sonuçlar, P. oleracea'nın potansiyel olarak antioksidan ve antiinflamatuar tedavi olarak kullanılabilecek aktif fitokimyasal maddelere sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Plant extracts with medicinal and therapeutic characteristics have grown in popularity owing to the severe side effects of synthetic drugs. The research aimed to evaluate the chemical composition of the leaves and stems of P. oleracea collected from three distinct areas (Iraq, Istanbul, and Çatalca) utilizing water and 70% methanol extracts. The phenolic content of the samples was compared, and their antioxidant activity was evaluated using the DPPH method. The antibacterial activities of the extracts were examined using the disc diffusion technique against two microorganisms, E. coli and S.aureus. Additionally, SDS-PAGE was used to visualize proteins in various samples and compare their total soluble protein content. The results showed that methanol extraction typically showed higher antioxidant activity, despite the geographical region or specific plant part. The methanol extract of Catalca leaves had the highest antioxidant activity with a value of 4514.23±591.01mg Trolox /100 g DW and a total phenolic content of 8.7±0.22mg GA/100 g. Additionally, Catalca leaves have a greater total soluble protein content. Regarding antibacterial activity, the Catalca leaves methanolic extract showed an inhibition zone (10.8mm-10.7mm) and Iraq leaves methanolic extract (9.2mm-11.1mm) against S. aureus. The results indicate that P. oleracea has active phytochemical substances that might potentially be used as antioxidants and for anti-inflammatory therapy.