The impact of marketing strategies on the expansion of small and medium-sized enterprises within Turkish air travel agencies
Pazarlama stratejı̇lerı̇nı̇n Türk hava seyahat acentelerı̇ndekı̇ küçük ve orta ölçeklı̇ ı̇şletmelerı̇n büyümesı̇ üzerı̇ndekı̇ etkı̇sı̇
  1. Tez No: 855912
  2. Yazar: BAYAN ALKAKİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TÜZÜN TOLGA İNAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Çalışmanın temel amacı, çeşitli pazarlama stratejilerinin Türkiye'deki havacılık KOBİ'lerinin büyümesi üzerindeki etkisini araştırmaktır. Bu araştırma, pazarlama taktiklerinin İstanbul'daki küçük ve orta ölçekli hava taşımacılığı firmalarının büyümesi üzerindeki etkisini analiz etmeyi amaçlamıştır. Çalışmada, hava seyahat acentelerinde çalışan bireylerden oluşan bir örneklemden veri toplamak için anketler kullanılarak nicel bir araştırma metodolojisi kullanılmıştır. Örneklem, İstanbul'daki çeşitli küçük ve orta ölçekli hava seyahat firmalarından seçilen 120 çalışanı içermektedir. Katılımcıların seçimi kolayda örnekleme prosedürleri kullanılarak yapılmıştır. Veri toplamak için katılımcılara yapılandırılmış anketler gönderilmiştir. Ankette pazarlama stratejileri, kurumsal genişleme ve demografik verilerle ilgili sorular yer almıştır. Tanımlayıcı ve istatistiksel analiz yöntemleri kullanılmıştır. Veri analizi SPSS programı ile gerçekleştirilmiştir. Anket sorularının iç tutarlılığını değerlendirmek için bir güvenilirlik çalışması, değişkenler arasındaki bağlantıları araştırmak için korelasyon analizi ve pazarlama taktiklerinin şirket gelişimi üzerindeki tahmin kabiliyetini tespit etmek için regresyon analizi dahil olmak üzere çoklu analizler yapılmıştır. Güvenilirlik çalışması, anket sorularının çoğunun çeşitli ölçeklerde 0,70 ila 0,90 arasında değişen Cronbach alfa değerlerine sahip olduğunu göstermiştir. Korelasyon analizi, çeşitli pazarlama teknikleri (ürün/hizmet kalitesi, fiyat ve promosyon gibi) ile şirket başarısı endeksleri (satış büyümesi ve karlılık gibi) arasında önemli ilişkiler olduğunu ortaya koymuştur.“Ürün”,“Promosyon”,“Yer”,“Fiziksel Kanıt”gibi değişkenler“İş Büyümesi”üzerinde önemli bir pozitif etkiye sahiptir. Regresyon analizi, ürün/hizmet kalitesi, tanıtım faaliyetleri ve teslimat süreci gibi belirli pazarlama yöntemlerinin İstanbul'daki hava taşımacılığı KOBİ'lerinin iş büyümesinin güçlü belirleyicileri olduğunu ortaya koymuştur
Özet (Çeviri)
The main aim of the study was to investigate the impact of various marketing strategies on the growth of aviation SMEs in Turkey. This research sought to analyze the influence of marketing tactics on the expansion of small and medium-sized air travel firms in Istanbul, Turkey. The study used a quantitative research methodology, using questionnaires to gather data from a sample of individuals working in air travel agencies. The sample included 120 workers selected from a range of small and medium-sized air travel firms in Istanbul. The selection of participants was done using convenience sampling procedures. Structured questionnaires were sent to participants to gather data. The survey included questions about marketing strategies, corporate expansion, and demographic data. Descriptive and statistical methods of analyses were used. The data analysis was performed with the SPSS program. Multiple analyses were performed, including a reliability study to evaluate the internal consistency of survey questions, correlation analysis to investigate links between variables, and regression analysis to ascertain the predictive capability of marketing tactics on company development. The reliability study indicated that the majority of survey questions had Cronbach's alpha values ranging from 0.70 to 0.90 across several scales. The correlation analysis revealed substantial associations between several marketing techniques (such as product/service quality, price, and promotion) and indices of company success (such as sales growth, and profitability). Variables such as“Product”,“Promotion”,“Place”,“Physical Evidence”had a significant positive impact on“Business Growth”. Regression analysis revealed that certain marketing methods, such as the quality of products/services and promotional activities and process of delivery were strong predictors of business growth of air travel SMEs in Istanbul, Turkey.