Development of controlled etoposide release materials: Testing on glioblastoma cells
Kontrollü etoposid salım malzemelerinin geliştirilmesi: Glioblastoma hücrelerinde test edilmesi
- Tez No: 855974
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖZDE BAYDEMİR PEŞİNT, DOÇ. DR. DİLEK GÖKTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Adana Alparslan Türkeş Bilim Ve Teknoloji Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyomühendislik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Etoposid, kanser tedavisinde kullanılan bir kemoterapi ilacıdır. Bu ilaç, kanser hücrelerinin büyümesini ve çoğalmasını engelleyerek etki gösterir. Etoposid, genellikle solid tümörler, lenfoma ve lösemi gibi çeşitli kanser türlerinin tedavisinde kullanılır. Etoposid, DNA replikasyonu ve hücre bölünmesi süreçlerini etkileyerek çalışır. İlacın ana mekanizması, topoizomeraz II enzimini inhibe ederek DNA çiftinin çözülmesi ve tekrar birleşmesi süreçlerini etkiler. Etoposid, bu enzimin normal işlevini engelleyerek DNA'nın doğru bir şekilde çoğaltılmasını ve hücre bölünmesinin tamamlanmasını önler. Etoposid, onkologlar tarafından belirli kanser türlerinin tedavisinde kullanılır. Etoposidin etkisi, kullanıldığı kanser türüne, hastanın genel sağlık durumuna ve diğer tedavi yöntemlerine bağlı olarak değişebilir. Bu çalışmada, farklı konsantrasyonlarda etoposid yüklü HSA-nanopartiküller ile boş HSA nanopartiküller sentezlenmiş ve bu nanopartiküller kullanılarak moleküler baskılanmış HEMA/jelatin kriyojeller sentezlenmiştir. Hidroksietil metakrilat (HEMA) bazlı kriyojeller, taramalı elektron mikroskobu, zeta-sizer partikül boyutu analizi ve şişme testleri ile karakterize edilmiştir. Kriyojellerin içerisine yüklenen Etoposid'in miktarına bağlı olarak salınım kinetiği incelenmiş; Etoposid'in Glioblastoma hücreleri üzerindeki etkisini inceleyebilmek için ise sitotoksisite testi yapılmıştır. Sonucunda jele yüklenen Etoposid'in hücrelere doğrudan uygulanan Etoposid'den daha etkili olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Etoposide is a chemotherapy drug used to treat cancer. This medicine works by preventing the growth and proliferation of cancer cells. Etoposide is often used to treat various types of cancer, such as solid tumors, lymphoma, and leukemia. Etoposide works by affecting the processes of DNA replication and cell division. The main mechanism of the drug is to inhibit the enzyme topoisomerase II, affecting the processes of unwinding and recombination of the DNA pair. Etoposide inhibits the normal function of this enzyme, preventing DNA from being properly replicated and cell division from completing. Etoposide is used by oncologists to treat certain types of cancer. The effect of etoposide may vary depending on the type of cancer for which it is used, the patient's general health condition, and other treatment methods. In this study, empty HSA particles were synthesized with HSA-nanoparticles loaded with etoposide at different concentrations, and molecularly imprinted HEMA/gelatin cryogels were synthesized using these particles. Hydroxyethyl methacrylate (HEMA)-based cryogels were characterized by scanning electron microscopy, zeta-sizer particle size analysis, and swelling tests. Release kinetics were examined depending on the amount of Etoposide-loaded into the cryogels; A cytotoxicity test was performed to examine the effect of Etoposide on Glioblastoma cells. As a result, it turned out that Etoposide-loaded into the gel was more effective than Etoposide applied directly to the cells.