Hindilerde erken yaştaki sınırlı yemlemenin besi ve karkas özelliklerine etkileri
Effect of early feed restriction on growth performance and carcass characteristics of Turkeys
- Tez No: 85641
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZEN ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET HİNDİLERDE ERKEN YAŞTAKİ SINIRLI YEMLEMENİN BESİ VE KARKAS ÖZELLİKLERİNE ETKİLERİ TAŞDÖNER, Tuba Yüksek Lisans Tezi, Zootekni Bölümü Tez Yöneticisi: Doç. Dr. Sezen ÖZKAN Eylül 1999, 63 sayfa Bu tezde, erken yaşta (9-18 gün) farklı düzeylerdeki yem sınırlamasının hindilerin gelişme performansı ve karkas özelliklerine etkileri araştırılmıştır. Kontrol (K) grubu deneme boyunca serbest yenilenmiştir. Sınırlama grup lan, 9-18 gün arasında 8. gün serbest yem tüketiminin % 80 (Sİ) ve %70 (S2)'i ile yenilenmiştir. Sınırlamaya alınan hindiler 18. günde kontrol grubu ile karşılaştırıldıklarında canlı ağırlık ve canlı ağırlık artışlarının geri kaldığı, yemden yararlanmalarının da kötüleştiği görülmüştür. Sınırlamadan sonraki dönemde sınırlama grupları, ağırlık kazancını arttırmış ve bu dönemde hızlandırılmış gelişme ile 136. günde kontrol grubunun canlı ağırlığını yakalamıştır. Sınırlanmış hindiler sınırlamadan sonraki dönemde aşırı bir yem tüketimi göstermemişlerdir.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT EFFECT OF EARLY FEED RESTRICTION ON GROWTH PERFORMANCE AND CARCASS CHARACTERISTICS OF TURKEYS TAŞDÖNER, Tuba MSc in Animal Science Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Sezen ÖZKAN September 1999, 63 pages In this thesis, the effect of different levels of feed restriction at an early age (9-18 d) on the growth performance and carcass characteristics of turkey was investigated. Control group ( C ) was fed ad libitium during experiment. Restriction groups were 80% (SI) and 70% (S2) of ad libitium feed consumption at 8th day old from 9th to 18th d. Compared with controls, restricted turkeys had depressed body weight and body weight gain and poorer feed conversion at 18 day of age. During realimentation, restricted turkeys showed increased weight gains, because of accelerated growth during this period and their body weights at 136 d reached to the control. Restricted turkeys did not exhibit higher feed consumption during realimentation period.