Ebegümeci (Malva sylvestris L.) müsilajının yumurta ikamesi olarak erişte formülasyonunda kullanılması
Use of mallow (Malva sylvestris L.) mucilage as egg replacer in turkish noodle formulation
  1. Tez No: 856664
  2. Yazar: YAĞMUR ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YEŞİM ELMACI, DOÇ. DR. CEYDA DADALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışmada glutensiz ve vegan erişte üretilmesi amaçlanmıştır. Erişte formülasyonunda buğday unu yerine nohut unu kullanılarak glutensiz ve ebegümeci (Malva sylvestris L.) bitkisinin yapraklarından elde edilen müsilajın yumurta ikamesi olarak formülasyona eklenmesi ile vegan erişte elde edilmiştir. Yumurtalı glutensiz erişte (kontrol), %1 ebegümeci müsilajı ilaveli glutensiz vegan erişte (ME1), %2 ebegümeci müsilajı ilaveli glutensiz vegan erişte (ME2) ve %3 ebegümeci müsilajı ilaveli glutensiz vegan erişte (ME3) olmak üzere 4 glutensiz erişte örneğinde nem, kül, yağ, toplam fenolik madde, ABTS ve DPPH yöntemleri ile toplam antioksidan aktivite, pişme süresi, su absorpsiyonu, hacim artışı, renk, doku ve duyusal değerlendirme analizleri yapılarak eriştelerin bazı fiziksel, kimyasal ve kalite özellikleri belirlenmiştir. Çalışma sonucunda, erişte örneklerinin nem içerikleri arasında istatistiksel olarak fark olmadığı (p>0.05) belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to produce gluten-free and vegan noodles. Glutenfree noodles were obtained by using chickpea flour instead of wheat flour in the noodle formulation and vegan noodles were obtained by adding mucilage obtained from the leaves of mallow (Malva sylvestris L.) plant to the formulation as an egg substitute. In 4 gluten-free noodle samples including gluten-free noodles with egg (control), gluten-free vegan noodles with 1% mallow mucilage (ME1), gluten-free vegan noodles with 2% mallow mucilage (ME2) and gluten-free vegan noodles with 3% mallow mucilage (ME3); moisture, ash, fat, total phenolic content, total antioxidant capacity by ABTS and DPPH methods, cooking time, water absorption, volume increase, color, texture and sensory evaluation analyses were performed to determine some physical, chemical and quality characteristics of the noodles. As a result of the study, it was determined that there was no statistical difference (p>0.05) between the moisture contents of the noodle samples.