Kolektif belleğin dönüşümü bağlamında miras alanı Süleymaniye Bölgesinin değerlendirilmesi
Evaluation of the heritagearea Suleymaniye Region in the contextof transformation of collective memory
- Tez No: 856715
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LANA KUDUMOVIC
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimari Koruma ve Restorasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Dünya Miras Alanı Süleymaniye Bölgesi'nin önemi büyük, tarihi zengindir. Bu alanın en iyi biçimde korunup değerlendirilmesi gerekir. Bu tezin amacı da kolektif hafıza üzerinden alan araştırması yaparak alanın belleğindeki değişim ve dönüşümü dönemler üzerinden ortaya çıkarmak ve mimaride olumlu olumsuz yansımalarını incelemek, olumsuzları olumluya çevirebilmek için fikir ve araştırmalar sağlamak. Kolektif hafıza bu tezin temel yapı taşıdır. Bu kavram bağlamında araştırma ve incelemeler yapılmıştır. Bellekten kolektif belleğe geçiş sonra kolektif bellek bağlamında mekân deneyimi ve kültürel miras deneyimlerini incelemek tezin akışını oluşturur. Bu incelemelerden sonra da seçilen alan üzerinden mekan deneyimi ve kültürel mirasın mimaride karşılığı olan somut ve somut olmayan kriterler baz alarak alan çalışması yapılmıştır. Sonuçlar kolektif bellek bağlamında değerlendirilmiştir. Süleymaniye Bölgesi için çift aşamalı olan bu araştırmanın faydalı olmasını umuyorum.
Özet (Çeviri)
The Sulaymaniyah Region, a World Heritage Site, is of great importance and has a rich history. This area needs to be protected and utilized in the best way possible. The aim of this thesis is to conduct field research on collective memory, to reveal the change and transformation in the memory of the area over periods, to examine its positive and negative reflections in architecture, and to provide ideas and research to turn the negatives into positives. Collective memory is the basic building block of this thesis. Research and analysis have been carried out in the context of this concept. After the transition from memory to collective memory, examining space experience and cultural heritage experiences in the context of collective memory forms the flow of the thesis. After these examinations, a field study was carried out on the selected area, based on concrete and intangible criteria that correspond to spatial experience and cultural heritage in architecture. The results were evaluated in the context of collective memory. I hope that this two-stage research for the Sulaymaniyah Region will be useful.