Çevrim dışı (off-line) kalite kontrolü Taguchi Yöntemi ve uygulaması
Off-line quality control Taguchi techniques and application
- Tez No: 85672
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞANSLI ŞENOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Ill ÖZET ÇEVRİM DIŞI (OFF-LİNE) KALİTE KONTROLÜ TAGUCHÎ YÖNTEMİ VE UYGULAMASI YILMAZ, Tarkan Yüksek Lisans Tezi, İstatistik Bölümü Tez Yöneticisi;Doç. Dr. Şanslı ŞENOL Ocak 1999, 63 sayfa Günümüz de kalite daha iyiye, daha güzele ulaşma arzusundan çok bir zorunluluk haline gelmiştir. Kaliteyi bir zorunluluk olarak kabul etmeyen şirketler açık pazar haline gelen Dünya'da yaşayamazlar. Kalitenin sağlanması aşamasında Deming'in katkısı muayeneden süreç kontrolüne doğru geri bir adım ise, Taguchinin katkısıda üründen daha ileri bir adımla ürün tasarımı aşamasına getirmesidir.Taguchi felsefesinin amacı kontrol edilebilen faktörleri öyle kurarak, kontrol edilemeyen faktörlerden etkilenmeyip hedef değer etrafında değişkenliği en aza indirmektir. Çalışmanın uygulama aşamalarında Statistica-5 for Windows ve Qualitek-4 paket programlarından yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT OFF-LINE QUALITY CONTROL TAGUCHI TECHNICHS AND APPLICATION YILMAZ, Tarkan Msc in Science Fac. Supervisor,Doç. Dr. Şanslı ŞENOL January, 1999, 63 pages Today, quality had became a neccessity more man a desire of arrive to the more beautiful and better. Firms, who dont consider quality as a neccessity, they cant lieve anywhere in the world which is a open pazaar. If one of the Deming's main achievements to shift quality improvement backwards from inspection to statistical process control, Taguchi's has been to make the further step back from production to design. Taguchi techniques' main aim is to minimize the variables' variability by setup the controlable factors that the uncontrolable factors can't effect the respons. At the stage of applications“Statistica-5 for Windows”and "Qualitek-4 ' ' paket programs are also used in analysing data.