Mülki idare amirlerinin kolluk yetkilerinin Türk İdare Hukuku açısından değerlendirilmesi
Evaluation of law enforcement authorities of civil administrative chiefs in terms of Turkish Administrative Law
- Tez No: 856835
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KÜRŞAT ERSÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Devlet, toplum içerisinde yaşayan kişilerin tutum ve davranışlarını izlemek, denetlemek ve gerektiğinde müdahale etmek suretiyle, kamu düzenini sağlar. Kamu düzenini sağlamak için de kolluk gücünü kullanır. Devletin kamu düzenini koruma ve bozulan düzeni tekrar sağlama görevi, eski çağlardan bu yana ayrı bir kamu hizmeti olarak örgütlenmiş olup; bu hizmeti yürüten kuruluşa da“kolluk”adı verilmiştir. Bu çalışmada mülki idare amirlerinin kolluk yetkileri Türk İdare Hukuku açısından incelenmiştir. Bu çalışma iki bölümden oluşmaktadır. Tezimizin birinci bölümünde, mülki idare amirlerinin kolluk yetkileri Türk İdare Hukuku açısından değerlendirilirken, kamu düzeninin ne olduğu ve kamu düzeni denildiğinde ne anlaşılması gerektiği hususları anlatılarak, kamu düzenini klasik unsurları yanında kamu düzeninin genişleyerek içerisine dâhil olan yeni kavramların neler olduğu açıklanacak; kolluk ve kolluk teşkilatları hakkında çok genel bilgiler verilecektir. İkinci bölümde ise, mülki idare amirinin kimlerden oluştuğu, mülki idare amiri kavramının içine yeri giren hudut mülki idare amirliğinin ne olduğu ve görevleri anlatılarak, mülki idare amirlerin ile kolluk arasındaki ilişki açıklandıktan sonra mülki idare amirlerinin kolluk unsurları bakımından yetkileri detaylı olarak anlatılmaya çalışılarak, mülki idare amirlerinin kolluk faaliyetleri bakımından yetkileri üzerinde durulacaktır. Mülki idare amirlerinin kolluk faaliyetleri kapsamında kullanmış olduğu yetkiler, bu hususta Anayasa Mahkemesi, Danıştay ve Yargıtay tarafından verilmiş kararlar ışığında değerlendirilerek, idarenin işlemlerinin hukuka uygun olup olmadığı hakkında yargı kararları kapsamında açıklamalar yapılacaktır. Bu çalışma ile mülki idare amirlerinin kullanmakta olduğu kolluk yetkilerinin yeterli olup olmadığı, kullanılan kolluk yetkilerinin yargısal denetimlerinde ortaya çıkan hususların neler olduğu ve yargı kararları sonucu ortaya çıkan hususlara dikkat edilip edilmediği, mülki idare amirlerince kullanılan kolluk yetkilerin türleri hakkında idare hukuku perspektifinden incelemeler ve değerlendirmeler yapılarak literatüre katkı sağlamayı amaçlamaktayız.
Özet (Çeviri)
Evaluation of Law Enforcement Authorities of Civil Administrative Chiefs in Terms of Turkish Administrative Law The state maintains public order by monitoring, controlling and intervening in maintenance, the attitudes and facilities of users living in the community. It also uses law enforcement authority to maintain public order. The duty of the state to protect the public order and restore the broken order has been organized as a separate public service since ancient times; The organization that provides this service is also called“law enforcement/police”. In this study, the law enforcement authorities of the civil administrators were examined in terms of Turkish Administrative Law. This study consists of two parts. The first part of our thesis will explain what the elements of public order are and what is necessary when it comes to public order, while the law enforcement powers of civil administration superiors are enriched by Turkish Administrative Law, what are the classical elements of public order, as well as the new components that are included by expanding public order; very general information will be given about law enforcement and law enforcement agencies. In the second part, after explaining who the local administrative chief is, what is the border civil administration, which is included in the concept of the civil administrator, and its burden, after explaining the relationship between the civil administration chiefs and the law enforcement, the powers of the law enforcement elements of the civil administrators are tried to be explained in detail. law enforcement powers will be emphasized. The powers used by the civil administrative authorities in the scope of their law enforcement activities will be evaluated in light of the decisions made by the Constitutional Court, the Council of State and the Court of Cassation, and explanations will be made within the scope of judicial decisions regarding whether the actions of the administration are lawful or not. With this study, we aim to contribute to the literature by examining and evaluating the types of police powers used by civil administrative authorities, whether these powers are sufficient, what issues arise in their judicial review and whether attention is paid to issues that emerge as a result of judicial decisions from an administrative law perspective.