Ray yüzey kusurlarının görüntü işleme ve yapay zeka yöntemleri kullanılarak tespiti ve sınıflandırılması
Detection and classification of rail surface defects using image processing and artificial intelligence methods
- Tez No: 856983
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Demiryolları buharlı motorun icadıyla başlayıp günümüzde yüksek hızlı trenlere evrimleşmiştir. İlk gününden bugüne lokomotifler ve vagonlar demir raylar üzerinde hareket etmiştir. Demiryolu araçları için raylar kritik öneme sahiptir. Ray yüzeylerinde zamanla kusurlar oluşmaktadır. Bunlar demiryolu araçları kaynaklı ya da üretim kaynaklı olabilmektedir. Çalışmamızda ray yüzeylerinde oluşan kusurlardan ezilme (squat) ve soğuk yaralanma (bruising) kusurlarının sınıflandırması yapılmıştır. TCDD Demiryolları Araştırma Merkezi Müdürlüğü'nden alınan görüntüler kullanılarak üç veri seti hazırlanmıştır. İlk veri setimizde (VS-1) 447 görüntü bulunmaktadır. İkinci veri setinde (VS-2) VS-1 üzerine CLAHE filtresi uygulanmış halidir. Üçüncü veri seti (VS-3) VS-2 üzerinde veri artırımı yapılarak elde edilmiştir. Sınıflandırma için kendi hazırladığımız model ve öğrenim aktarım modellerinden VGG-16, ResNet50 ve DenseNet121 kullanılmıştır. Modeller tüm veri setlerinde eğitilmiştir. VS-1 VGG-16 modelinde %80 doğruluk elde edilmiştir. VS-2 ile DenseNet121 modelinde %95 doğruluk elde edilmiştir. VS-3 ile ResNet50 modelinde %95 doğruluk elde edilmiştir. Veri setinde bulunan örneklerin ön işlemden geçirilmesi ve veri artırımı yapılmasının olumlu etkileri olmuştur.
Özet (Çeviri)
Railways have evolved from the invention of the steam engine to the high-speed trains of today. Since the first day, locomotives and wagons have moved on iron rails. Rails are critical for railway vehicles. Defects are formed on the rail surfaces over time. These can be rolling stock-based or production-based. In this study, squat and cold bruising defects were classified among the defects on the rail surfaces. Three data sets were prepared using images from the Turkish State Railways (TCDD) Research Center Directorate. The first data set (VS-1) contains 447 images. The second data set (VS-2) is the CLAHE filter applied on VS-1. The third data set (VS-3) was obtained by augmenting data on VS-2. For classification, we used our own model and learning transfer models VGG-16, ResNet50 and DenseNet121. The models were trained on all data sets. VS-1 VGG-16 model achieved 80% accuracy. With VS-2, 95% accuracy was achieved in the DenseNet121 model. With VS-3, 95% accuracy was achieved in the ResNet50 model. Pre-processing and data augmentation of the samples in the dataset had positive effects.