Core antrenmanlarının hatalı yere iniş skorlama sistemi üzerine etkileri
The effects of core training on the landing error scoring system
- Tez No: 857195
- Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR SALCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Eğitimi, Spor, Health Education, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Hatalı yere iniş skorlama sistemi (LESS) ön çapraz bağ yaralanmalarına sebep olan riskli hareket kalıplarını taramak için kullanılan pratik bir klinik tarama aracıdır. Bu çalışmanın amacı sporcularda core antrenmanlarının, LESS protokölü referans alınarak, diz biyomekaniğindeki riskli hareket kalıplarına etkisini araştırmaktır. Çalışmaya gönüllü olarak futbol branşı ile uğraşan 20 sporcu katılmıştır. Katılımcılar deney (n=11) ve kontrol (n=9) olarak iki gruba ayrıldılar. LESS değerlendirmeleri 6 haftalık core antrenman sürecinin başında ve sonunda olmak üzere iki defa yapıldı. LESS protokolünün ayrıntıları sporculara anlatılarak sonrasında ön test ölçümleri alındı. Hemen arkasından haftada 3 defa olmak üzere rutin futbol antrenmanlarının sonuna core antrenmanları da eklenerek 6 haftalık sürecin bitiminde son test ölçümleri kayıt altına alındı. Video analizleri de LESS skalası ile ölçümlerin sonrasında analiz edildi. Deney ve kontrol gruplarının toplam LESS, sagital düzlem ve frontal düzlem ölçümlerinin istatistiksel analizi için karma desenli faktör analizi kullanıldı. Post-hoc analizleri için ise Wilcoxon işaretli sıra testi uygulandı. Sonuç olarak, toplam LESS (F1,18= 6,83, p= 0,018) ve sagital düzlem LESS (F1,18= 7,50, p= 0,013) skoru değerlendirmelerinde istatistiksel olarak anlamlı grup ve zaman etkileşimleri bulunmuştur. 6 haftalık core egzersizi periyodunun sonunda deney grubunun ön test-son test toplam ve sagital düzlem LESS skorlarında anlamlı derecede bir iyileşme görülmüştür (Z= -2,823, p= 0,005 & Z= -2,820, p= 0,005). Bu bağlamda riskli hareket kalıplarının azaldığı gözlenmiştir. Kontrol grubunun ön test – son test değerlendirmesinin sonunda ise anlamlı bir fark görülmemiştir (Z= -0,169, p= 0,866 & Z= -0,954, p= 0,340). Bu doğrultuda, LESS skorlarında total değerlerine bakılarak core antrenmanlarının diz sağlığı açısından riskli hareket kalıplarını azalttığı ve yaralanmalar açısından önleyici bir rolü olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Landing error scoring system (LESS) is a practical clinical screening tool for screening anterior cruciate ligament injuries. The aim of this study is to focus on movement patterns of core training, LESS protocol reference method, directions in knee biomechanics in athletes. 20 athletes who were involved in football branches voluntarily participated in the study. Participants were divided into two groups as experimental (n=11) and control (n=9) groups. LESS assessments were made twice, at the beginning and at the end of the 6-week core training period. The details of the LESS protocol were explained to the athletes, and then pre-test measurements were taken. Core training was added to the end of routine soccer training, 3 times a week, and post-test measurements were recorded at the end of the 6-week process. Video analyzes were also analyzed with the LESS scale after the measurements. For the total LESS assessments, sagittal plane and frontal plane measurements statistical analysis, mixed factor repeated measurements analysis was performed. Post-hoc analysis for pretest and posttest results Wilcoxon signed rank tests were used. As a result, statistically significant group and time interaction were found in total (F1.18= 6.83, p= 0.018) and sagital (F1,18= 7.50, p= 0.013) LESS score evaluations. At the end of the 6-week core exercise period, significant improvements were observed for total and sagittal LESS scores of the experimental group (Z= -2.823, p= 0.005 & Z= -2.820, p= 0.005). In this context, it was observed that risky movement patterns decreased. There was no significant difference at the end of the pretest-posttest evaluation of the control group (Z= -0.169, p= 0.866 & Z= -0.954, p= 0.340). In conclusion, we can assume that LESS scores can be increased with core training, it reduces risky movement patterns in terms of knee health and has a preventive role in terms of anterior cruciate ligament injuries.