Çocuk endokrin polikliniği'nde puberte prekoks ve prematür telarş tanısı alan hastaların verilerinin retrospektif olarak karşılaştırılması
Retrospective comparison of the data of patients diagnosed with precocious puberty and premature thelarche in the pediatric endocrine clinic
  1. Tez No: 857278
  2. Yazar: DİLAN KARAKUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERMAN ATAŞ, DOÇ. DR. ONUR AKIN, UZMAN SEVİNÇ ODABAŞI GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Amaç: Puberte prekoks ön tanısıyla araştırılırken puberte prekoks ya da prematür telarş tanısı alan hastaların tıbbı hikâye, klinik, antropometrik, laboratuvar ve radyolojik özelliklerinin karşılaştırılması, yorumu ve puberte için risk faktörlerinin ve alternatif tanı araçlarının belirlenmesi Gereç ve Yöntem: Çalışmamız prematür telarş (Grup 1; n=50) ve puberte prekoks (Grup 2; n=65) hasta gruplarını karşılaştıran retrospektif olgu kontrol çalışmasıdır. Tanı anında grupların tıbbi hikaye, klinik, laboratuvar ve radyolojik kayıtları incelendi ve istatistiksel olarak karşılaştırıldı. Bulgular: Ailede puberte prekoks hikayesi olması Grup 2'de istatistiksel olarak Grup 1'e göre daha yüksekti (p=0.02). Erken puberte endişesiyle polikliniğe başvuran hastalarda görülen en sık şikayet meme büyümesi olarak saptandı. Vücut kitle indeksi pensentili Grup 1 olgularında istatistiksel anlamlı şekilde yüksekti (p=0.04).
Özet (Çeviri)
Objective: Comparison and interpretation of medical history, clinical, anthropometric, laboratory and radiological features of patients diagnosed with precocious puberty or premature thelarche while investigating with the prediagnosis of precocious puberty, and determination of risk factors and alternative diagnostic tools for puberty Materials and Methods: Our study is a retrospective case-control study comparing premature thelarche (Group 1; n=50) and precocious puberty (Group 2; n=65) patient groups. At the time of diagnosis, the medical history, clinical, laboratory and radiological records of the groups were examined and compared statistically. Results: Family history of precocious puberty was statistically higher in Group 2 than in Group 1 (p=0.02). Breast enlargement was the most common complaint seen in patients who applied to the outpatient clinic with the concern of early puberty. Body mass index was statistically significantly higher in Group 1 cases with pensentent (p=0.04).